Blaszane puszki – pomysł na upcykling.

Jonas Design  oznacza wyjątkowe, ręcznie robione meble i akcesoria do domu wykonane z odzyskanych, ponownie użytych  materiałów z Szanghaju. Osobą stojącą za Jonas Design jest Jonas Merian, niezależny projektant i producent mebli ze Szwajcarii, obecnie przebywający w Szanghaju. Jego prace są mieszanką, designu, rzemiosła i sztuki. Każda sztuka jest unikalna, wykonana przez Jonasa  w jego pracowni mieszczącej się w Szanghaju.

Jonas Design określa swoje prace jako Upcykling. Upcykling jest proces wykorzystywania odpadów do tworzenia produktów o wysokiej jakości i wysokiej wartości natomiast w recyklingu odpadów są one przetwarzane  zazwyczaj na produkty niższej jakość i niższej  wartości.

Przykładem Upcyklingu są te blaszane puszki po ciastkach. Są one bardzo typowe dla chińskich miast Szanghaju, Suzhou i Hangzhou gdzie zazwyczaj sprzedaje się w nich krakersy, ciastka i czasem lekarstwa. Te blaszane puszki  to oryginały produkowane w latach 1970/80. Ozdobione są pięknymi rysunkami krajobrazów, kwiatów, ludzi i zwierząt. Gdy ciasteczka zostały zjedzone,  były one ponownie wykorzystywane  do przechowywania ryżu, herbaty lub innych rzeczy. Tak przetrwały wiele lat. Pierwsze blaszane puszki Jonas kupił w sklepie z rzeczami używanymi z prostego powodu: bardzo mu się one podobały. Z czasem jego kolekcja urosła do takich rozmiarów, że zaczął się zastanawiać jak je ponownie wykorzystać. Pierwszym projektem był regał, później były zegary, ławki a nawet wzmacniacz i głośniki.

jona's-design-regal-1
jona's-design-regal-2
jona's-design-wzmacniacz-1
jona's-design-wzmacniacz-2
jona's-design-zegar-1
jona's-design-zegar-2
jona's-design-zegar-3
jona's-design-zegar-4