Dekoracje na stół wigilijny.

Przygotowania świąteczne rozpoczęte: powoli ubieramy choinki, planujemy gdzie spędzamy święta i wyobrażamy sobie kolację wigilijną z bliskimi. Mężczyźni w większości nie zwracają uwagi na wystrój, wystarczy zastawa i smaczne jedzenie, jednak kto zadba o piękno jeśli nie my, opiekunki domowego ogniska? Przygotowaliśmy dla was zbiór pięknych inspiracji na stół świąteczny, które nie wymagają wiele czasu w przygotowywaniu, a sprawią, że wigilia stanie się niezapomnianą magiczną kolacją spędzoną w gronie najbliższych. Do Wigilii zostały niecałe dwa tygodnie. Czy jesteście już gotowe?

 

Po pierwsze zastawa

Dania wigilijne podajemy zawsze w naszej najlepszej zastawie, która lśni bielą na stole. Jeśli mamy w domu pamiątkową zastawę przekazaną nam przez mamę lub od babcię, możemy pochwalić się nią w czasie świąt. Jeśli wolicie nowoczesne zastawy, warto jak najszybciej wybrać się do sklepu i kupić elegancki, modny komplet. Plus pomysłu jest taki, że jest to inwestycja na kolejne lata.

dekoracje_na_stol_wigilijny_1

Stół lub podkładki

Na wigilię warto wybrać piękny, elegancki obrus, na którym ustawimy wszystkie dekorację i zastawę. Wiadomo, dużo z nim zachodu, prasowania, późniejsze czyszczenie po rozlanym barszczu, jednak na jeden lud dwa dni w roku warto postarać się o idealnie przystrojony stół. Jeśli posiadamy nowoczesny drewniany lub szklany stół, możemy rozważyć użycie podkładek lub serwet pod naczynia.

dekoracje_na_stol_wigilijny_2

Zasadnicze kolory

Wybierając dekoracje wigilijne powinniśmy przede wszystkim zdecydować się na jeden lub dwa zasadnicze kolory, w których będą występowały dodatki na stół. W święta najmodniejszymi kolorami są czerwony, zielony i biały, jako że kojarzą się z ciepłem, życiem i czystością. Oczywiście można wyłamać się z ogólnie przyjętej kolorystyki i wybrać nasz ulubiony różowy czy niebieski, należy jednak mieć świadomość, że większość dostępnych w sklepach ozdób świątecznych jest czerwona albo zielona, no chyba że robimy ozdoby własnoręcznie, wtedy nie musimy przejmować się tym, co oferują nam producenci.

dekoracje_na_stol_wigilijny_3

Gustowne dodatki

Nie wszystkie naczynia na stole wigilijnym muszą być białe. Jeśli posiadamy w domu ulubiony komplet kolorowych kieliszków, mogą pełnić funkcję eleganckiej ozdoby stołu wigilijnego. Dobrym i gustownym pomysłem jest użycie eleganckich serwet, które można złożyć w piękne, gustowne kształty takie jak choinka lub przewiązać je ozdobą wykonaną z łańcucha koralikowego.

dekoracje_na_stol_wigilijny_4

Bez zbędnej przesady

Stół wigilijny powinien przede wszystkim kojarzyć się z bliskością, miłością, świętami bożego narodzenia i zimą, która panuje za oknami naszego domu. Stół można urządzić dosyć minimalistycznie wybierając świece w ozdobnych świecznikach lub bombki, które zostały nam z przyozdabiania choinki.

dekoracje_na_stol_wigilijny_5

Jeśli chcemy stworzyć coś o własnych siłach, możemy wybrać się do lasu po szyszki i zbudować z nich piękną choinkę na stół wigilijny. Niedrogą i pomysłową ozdobą są również kawałki gałęzi ,które można umieścić np. w talerzach przed podaniem barszczu lub obok nich, jako subtelną zieloną ozdobę. Stawiając na naturalne ozdoby, które z roku na rok nie tracą na swojej popularności, na stole wigilijnym możemy ustawić jabłka z wyciętą gwiazdą lub laski cynamonu.

dekoracje_na_stol_wigilijny_6

Jeśli nie straszne wam pieczenie pierników, możecie pokusić się o upieczenie domku, który będzie przepiękną ozdobą świątecznego stołu. Przyozdobienie go lukrem czy małymi czekoladowymi ozdobami sprawi, że stanie się od razu głównym punktem zainteresowania.

dekoracje_na_stol_wigilijny_7

Mamy nadzieję, że tegoroczna wigilia będzie wyjątkowo udana i spędzona miło w gronie najbliższych osób. Nie zapomnijcie o uwiecznieniu wszystkiego aparatem fotograficznym i wywołaniu pamiątkowych odbitek w fotolabie cyfrowym, aby móc cieszyć się z wspaniałych chwil jeszcze dłużej i czerpać inspirację na kolejny rok.

dekoracje_na_stol_wigilijny

Foto4U życzy wam udanych świąt Bożego Narodzenia!