Rolety z funkcją żaluzji – zalety.

ręka odsłaniajaca żaluzję

Kiedyś spotykane raczej w krajach śródziemnomorskich, dziś rolety czy żaluzje montowane są w większości polskich domów. Ich najważniejszą zaletą jest ochrona domu przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, a także zapewnienie prywatności w pomieszczeniach. W zależności od rozwiązania pełnią one także inne ważne funkcje.

 

Czym charakteryzuje się roleta?

 

Początkowo na rynku istniało wiele rozwiązań, z których każde miało swoje wady i zalety. Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe efektywnie chronią przed promieniowaniem słonecznym, a tym samym nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Jednak żaluzje miały możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła. Wszystko dzięki zmianie kąta ustawienia lameli. Roleta zewnętrzna działa wyłącznie na zasadzie częściowego lub całkowitego zasłonięcia okna. Z kolei wielkim atutem rolet są właściwości termoizolacyjne. Te oczywiście docenimy raczej zimą czy latem. Zamontowanie rolet pozwala nam bowiem ograniczyć straty ciepła nawet do piętnastu procent. Oznacza to, że tyle właśnie zaoszczędzamy w skali roku na ogrzewaniu budynku. Pod względem właściwości termoizolacyjnych żaluzje fasadowe zewnętrzne nie dorównują roletom zewnętrznym. Przy dużej liczbie zimowych miesięcy w naszym klimacie, aspekt izolacji cieplnej jest szczególnie istotny. Ponadto rolety zewnętrzne lepiej chronią przed hałasem, co docenią zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. Dodatkowo istniała też różnica w sensie estetycznym. Rolety sprawdzają się w domach o nowoczesnej, jak i tradycyjnej stylistyce. Żaluzje lepiej wyglądają na dużych przeszklonych budynkach, gdzie dodają budynkowi lekkości. Są też odpowiednie dla budowli utrzymanych w stylu minimalistycznym.

Dodatkowa funkcja

O ile zatem kiedyś musieliśmy dokonywać wybór czy chcemy mieć zainstalowane rolety, czy żaluzje, to współcześnie wielu producentów umożliwia nam zakup rolety z funkcją żaluzji (m.in. na tej stronie grako.pl/kat/do-domu/rolety-zewnetrzne-z-funkcja-zaluzji/ ) Produkt ten stara się łączyć najlepsze cechy obu rozwiązań. Mamy tu zatem rolety, które posiadają ruchome lamele, łącząc tym samym funkcje rolety z blokadą antywłamaniową i żaluzji fasadowej. Konstrukcja rolety pozwala na takie jej ułożenie jak dzieje się to w przypadku żaluzji. Możemy zatem samodzielnie zadecydować jaki kąt ułożenia będzie tutaj najlepszy, najwygodniejszy i najbardziej funkcjonalny. Ruchome lamele, umożliwiające regulację dostępu światła słonecznego na podobnych zasadach jak żaluzje zewnętrzne fasadowe. Dostajemy też plus dotyczący energooszczędności. To rozwiązanie podobnie jak w przypadku tradycyjnych rolet pozwala nam zredukować koszty ogrzewania zimą, dzięki mniejszej stracie ciepła. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele mają możliwość integracji i stworzenie systemu inteligentnego domu. Chodzi tu na przykład o zdalne sterowanie roletami za pośrednictwem smartfonu czy też tabletu. Inne wyposażone są w skuteczną blokadę zabezpieczającą, która może pełnić funkcję zabezpieczenia antywłamaniowego. Olbrzymią zaletą jest też nowoczesny design rolet z funkcją żaluzji. Musimy mieć cały czas świadomość, że urządzenie to wpływa na wygląd i odbiór naszego domu czy mieszkania przez postronnych obserwatorów.