Dobre rolety plisowane – jak wybrać i jak o nie dbać?

rolety plisowane
Materiał partnera

Wiele osób ma problem z nadmiernym światłem w mieszkaniach czy nagrzewaniem się, zwłaszcza, kiedy pomieszczenia usytuowane są od wschodniej lub południowej strony świata. Z jednej strony daje to ogromne możliwości w zimie i jesienią, dzięki czemu nie trzeba zbyt dużo nagrzewać mieszkania, jednak drugi aspekt jest nieco bardziej niekorzystny. Latem w takich mieszkaniach jest naprawdę bardzo gorąco. Z pomocą mogą przyjść rolety plisowane. Jak wybrać odpowiednie rolety oraz jak o nie dbać, aby prezentowały się pięknie?

Rolety plisowane, czyli fantastyczny sposób na kontrolę słońca

Roleta plisowana jest jednym z lepszych, nowocześniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o żaluzje zakładane w mieszkaniach. Świetnie radzą sobie z dużym problemem, czyli nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Sprawdzają się nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w biurowych. Dodatkowym atutem takich rolet jest fakt, że doskonale strzegą prywatnej przestrzeni przed zbyt ciekawym wzrokiem sąsiadów. Co więcej – rolety plisowane są doskonałą opcją, jeśli chcemy zadbać o izolację termiczną mieszkania. Latem zwykle pomieszczenia ulegają zbyt szybkiemu, nadmiernemu nagrzewaniu, a plisy okienne usytuowane w ramie okna zapobiegają dostarczaniu ciepła, zaś zimą zapobiegają jego uciekaniu.

Plisy mogą pochwalić się wyjątkową konstrukcją. Rolety plisowane wyróżniają się brakiem rury nawojowej. Mechanizm plis opiera się na dwóch listwach obudowujących materiał, który może się składać w estetyczną, piękną harmonijkę. W przypadku plis, zależnie od budowy, można się z tym materiałem poruszać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Roleta plisowana pozwala na zasłonięcie jedynie wybranego fragmentu okna, bez konieczności zasłaniania całości. Jest to bardzo przydatne, ponieważ wychodzi na to, że plisami można poruszać zarówno w jedną stronę, jak i w obydwie jednocześnie.

Plisy okienne – jakie mamy do wyboru?

Niestety, wbrew pozorom nie można kupić identycznych rolet do każdego pomieszczenia. Przede wszystkim trzeba uwzględnić różnice w wymiarach okien. Ponadto, koniecznością jest zdecydowanie, czy potrzebujemy takiej rolety w łazience lub kuchni, czy może jednak wystarczy założyć je w sypialni oraz salonie. Wiele osób twierdzi, że kuchnie wymagają światła nieco rozproszonego, natomiast łazienki maksymalnej prywatności. Sypialnie zaś wymagają użycia rolet, które będą wspomagać zdrowy sen, bez światła latarni wpadającego z zewnątrz. Ciekawe informacje na ten temat znajdziesz na stronie http://www.4katy.com.pl/dom/jak-wybrac-idealne-rolety-plisowane-do-pomieszczenia.

W przypadku rolet plisowanych, można wyróżnić:

  • rolety transparentne – rozjaśniają pomieszczenie, pozwalają na wpuszczanie delikatnie rozproszonego światła,
  • rolety przyciemniające – tworzą dyskretną, kojącą atmosferę, chronią przed nagrzaniem,
  • rolety zaciemniające – gwarantują całkowitą intymność, ochronę przed promieniami słońca, jak i maksymalną prywatność.

Co ciekawe, rolety mogą również występować w nietypowych kształtach. Jeśli więc chodzi o rolety plisowane, śmiało możesz znaleźć roletę do okna w kształcie trójkąta. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj https://familyrollo.pl/blog/jakie-tkaniny-dla-plis-okiennych-najczesciej-wybieraja-klienci.

Harmonia stylu w wykonaniu rolet plisowanych

Roleta plisowana to estetyczna forma zaciemnienia okna. Można je zastosować w tradycyjnych oknach, jak i w stosunku do okien dachowych. Mocuje się je do listwy przyszybowej, są to rolety, które mocowane są przy pomocy rozpierania. Zajmują bardzo mało miejsca, nie utrudniają otwierania ani zamykania okien, a ponadto prezentują się bardzo elegancko. Czyszczenie rolety plisowanej jest bardzo proste – wystarczy ją przetrzeć szmatką.