Rodzaje klamek do okien.

ogromna rezydencaj z dużą ilością okien

Klamki to najistotniejszy element okna. Pełnia one rolę nie tylko funkcjonalną, choć przede wszystkim, ale także estetyczną. Mają wpływ na wygląd okna oraz aranżacji. Najlepszym wyborem okazują się oczywiście klamki do okien w takim samym kolorze jak rama okna lub w zbliżonym odcieniu. Z reguły systemy do otwierania stolarki okiennej są dołączane w zestawie, jednak nie musimy się do nich ograniczać. Istnieje bowiem możliwości wymiany na takie, które będą spełniały nasze wymagania. Jakie zatem rodzaje klamek do okien mamy do wyboru?

 

Klamki jedno i dwuramienne

Jak nie trudno sobie wyobrazić klamki do okien jednoramienne to najczęściej stosowany rodzaj, który jest wręcz standardowym wyposażeniem dołączanym do zakupionego okna. Mają one klasyczny kształt, a więc układają się w literę „L” i zobaczyć je można praktycznie wszędzie.

Drugim wymienionym rodzajem są klamki dwuramienne. Kształtem można je porównać do kotwicy lub do słupa do cumowania statków. Porównania dość dziwne, ale gdy się spojrzy na wygląd klamki, będzie można odnieść właśnie takie wrażenie. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj charakteryzuje duża funkcjonalność i możliwość dostosowanie dodatkowych systemów.

Klamki z kluczykiem do okien

Poza klasycznymi kształtami i prostym zastosowaniem klamek można także na rynku znaleźć te bardziej zaawansowane. Posiadają one wiele dodatkowych systemów. Jednym z nich jest mechanizm zamka. Pozwala on na zamykanie okna na klucz, poprzez system zamontowany w klamce.

Ich główną funkcją jest przede wszystkim otwieranie i zamykanie drzwi, jednak zamek pozwala także zablokować. Jest to doskonała ochrona zarówno przed dziećmi, jak i złodziejami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, okno skrzydło okna można otworzyć tylko wtedy, gdy zamek jest w odpowiedniej pozycji. Praca tego systemu jest analogiczna, jak tego, który znajduje się w drzwiach.

Klamki z dodatkowym przyciskiem

Nowoczesne rozwiązania już dawno znalazły swoje zastosowanie w stolarce okiennej. Oczywiście podstawowa funkcja otwierania, zamykania i uchylania okna się nie zmienia. Dodatkiem natomiast jest specjalna blokada, która zapobiega przekręcaniu klamki bez wciśnięcia przycisku.

W praktyce działanie systemu polega na tym, że aby zmienić pozycję klamki, trzeba najpierw wcisnąć guzik, a następnie ją obrócić. To kolejne bardzo dobre rozwiązanie, które chroni dzieci przed ich niezaspokojoną ciekawością.