Kotły do gospodarstw domowych – producenci oraz trudności związane z wytwarzaniem kotłów.

W roku 2017 często słyszeliśmy o dużym zanieczyszczeniu środowiska, jako główną przyczynę wskazywano stosowanie złej jakości paliw w kotłach umieszczonych w gospodarstwach domowych. Zbyt wilgotny i złej jakości opał bardzo mocno przyczynił się do zanieczyszczenia powietrza. Obecnie państwo polskie wprowadziło pewne restrykcje i normy, które mają ochronić środowisko. Z tego względu producenci urządzeń centralnego ogrzewania zaczęli produkcję ekologicznych kotłów klasy 5. Obecnie wielu producentów kotłów przedstawia swoje atrakcyjne oferty i konkuruje pomiędzy sobą pod względem ceny i unowocześnień.

Najciekawszą oferty producentów kotłów przedstawiają urządzenia posiadające certyfikat klasy 5 oraz ecodesign, które znacząco ograniczają emisję szkodliwych dla środowiska związków i substancji. Konkretną i innowacyjną ofertę kotłów ekologicznych posiada polska firma Moderator.

Moderator proponuje swoim klientom kilka urządzeń centralnego ogrzewania, między innymi:

• kotły Biomaster – urządzenia automatyczne, spełniające wymagania ekologiczne i odznaczające się sprawnością w 93 %. Posiadają zdalne sterowanie procesem spalania i dystrybucją ciepła za pomocą modułu internetowego. Dostępny w trzech wersjach mocy: 15, 23 i 30 kW.
•  kotły Vento Bio Roto – automatyczne kotły pelletowe, wykazujące sprawność w 93 %. Doskonale odnajdują się jako urządzenia grzewcze do domu jednorodzinnego, dostępne w kilku opcjach: 16, 20, 25, 32 i 50 kW.
•  kotły Biomaster Roto – urządzenia klasy 5, niezwykle ergonomiczne, sprawność w 93 % oraz proste w obsłudze; dostępne z mocą: 16, 23 i 32 kW.

Moderator jest polskim producentem kotłów na pellet i pieców CO, który działa na rynku od 40 lat. Firma rozpoczęła produkcję ekologicznych kotłów w celu ochrony pierwotnych ekosystemów i umożliwienia życia w czystym środowisku. W swojej ofercie Moderator posiada nowoczesne kotły na pellet przeznaczone do domów jednorodzinnych, kotłownie kontenerowe oraz liczne rozwiązania dla przemysłu i obiektów użyteczności publicznej.

Trudności, jakie dotyczą polskich producentów kotłów

Obecnie bardzo mała ilość polskich producentów kotłów zajmuje się produkcją urządzeń klasy 5 spełniających normy PN EN 303-5:2012. Niewiele krajowych producentów buduje tego typu urządzenia, ponieważ wymagają one licznych badań i dużej ilości pracy.

Zazwyczaj producenci kotłów muszą poświecić kilka lat, aby wprowadzić na rynek nowoczesne urządzenia klasy 5. Potrzeba licznych prób i badań żeby odpowiednio pogodzić wysoką sprawność energetyczną urządzenia z niską emisyjnością, efektywnym działaniem i komfortową obsługą. Dodatkowo urządzenia ekologiczne wymagają zastosowania nowoczesnych innowacji np. sondy Lambda do sterowania kotłem lub specjalnych sterowników. Duża ilość czasu poświęcona na badania oraz użycie nowych technologii bardzo mocno generuje koszty polski producentów kotłów i nieco zniechęca ich do rozpoczęcia tego typu produkcji.

Ograniczenia związane z produkcją kotłów

Producenci kotłów niewłaściwie współpracują z naukowcami w laboratoriach, a to jest główną przyczyną i problemem związanym z produkcją kotłów. Myśl technologiczna nie jest odpowiednio przekazywana.

Prawidłowa produkcja nowych kotłów rozpoczyna się w laboratorium, gdzie pracują naukowcy nad nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Następnie producenci kotłów powinni czerpać od nich wiedzę i wdrażać ją do swoich przedsiębiorstw. Jednak przepływ wiedzy w obie strony nie jest rzeczą łatwą i prostą. Tutaj głównie brakuje obustronnego zaufania oraz wsparcia finansowego dla wprowadzania innowacji. Jedną z najciekawszych form wsparcia jest tworzenie tak zwanych klastrów np. metalowego w Lublinie. Takie podejście zachęca do inwestycji i buduje zaufanie wśród pracowników.

Dużą trudnością, z jaką borykają się producenci kotłów są bardzo kosztowne badania urządzeń przed wprowadzeniem na rynek. Przebadanie jednego urządzenia pod kątem zgodności z normą PN EN 303-5:2012 w wyznaczonej do tego typu jednostce badawczej, która musi posiadać akredytację Polskiego Centrum Akredytacji to wydatek wynoszący około 15 tysięcy złotych.

Oprócz tego inną barierą jest dość spory niedobór specjalistów z zakresu budowania kotłów centralnego ogrzewania – głównie tych nowoczesnych i ekologicznych. Obecnie tylko dwie uczelnie w Polsce, czyli Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza mają specjalne wydziały, na których można kształcić się w tym kierunku. Pozostałe szkoły politechniczne jedynie zajmują się tym zagadnieniem w wersji mocno okrojonej.