Ławostoły – jedyne takie meble wielofunkcyjne.

Choć dla wielu meble wielofunkcyjne to pieśń przeszłości, ich najnowsze wersje zaskakują zgrabnym, stylowym wyglądem harmonijnie połączonym z wysoką funkcjonalnością. Właśnie tymi cechami mogą się pochwalić coraz popularniejsze w ostatnim czasie ławostoły stanowiące hybrydę nowoczesnych stołów i ław. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązania? W jakim pomieszczeniu najlepiej się sprawdzi? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Ławostoły, czyli sztuka kompromisu

Wielki powrót mebli wielofunkcyjnych? Niekoniecznie. Na rynku zjawiło się jednak kilka ciekawych rozwiązań, które reaktywują ten modny przed laty trend, jakim było łączenie kilku funkcji w jednym meblu. Warto zaznaczyć, że połączenie to jest dużo bardziej subtelne, niż w przypadku dawnych mebli wielofunkcyjnych, często dość topornych i niezgrabnych, jeśli chodzi o ich styl.

Ławostoły, bo to o nich przede wszystkim mowa, pojawiają się w ofertach coraz większej liczby sklepów meblowych. (Do jednych z nich należy sklep Kupuj Piękniej, którego meble wielofunkcyjne znajdziecie pod tym adresem: www.kupujpiekniej.pl/13-lawostoly). Skąd ta popularność? Powodów jest wiele. Jednym z nich z całą pewnością jest to, że wciąż za jeden z najważniejszych priorytetów przy urządzaniu wnętrz uważamy najwyższą praktyczność mebli. Na dodatek nie zawsze dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, by pozwolić sobie na upragnione meble o dużych gabarytach. W takim wypadku ławostoły oraz inne meble wielofunkcyjne wydają się najlepszym z możliwych kompromisów.

Oczywiście wybór ławostołów nie musi być zawsze kwestią kompromisu. Meble te bowiem, oprócz łączenia wielu funkcji, w swoim nowoczesnym wydaniu mogą pochwalić się również estetycznym wyglądem pasującym do wnętrz urządzonych w różnych stylach współczesnego aranżowania. O jakich wnętrzach jednak konkretnie mowa?

Do salonu i nie tylko

Jak wiadomo, salon to szczególne miejsce w niemal każdym domu, jego prawdziwe serce, gdzie nie tylko spędzamy czas z najbliższymi na co dzień, ale też przyjmujemy gości. Jako wizytówka domu musi odpowiednio wyglądać, a jako miejsce wypoczynku z rodziną być maksymalnie funkcjonalny. Jedno i drugie możemy osiągnąć właśnie za pomocą ławostołu, który przy wizytach gości będzie niewielkim stolikiem kawowym o interesującym wyglądzie, a w czasie rodzinnych posiłków zmieni się w wygodny stół, przy którym wszyscy się pomieszczą. Jest to tym bardziej cenna funkcja, jeśli nie posiadamy osobnej jadalni i chcemy połączyć ją właśnie z salonem, co jest ostatnio dość rozpowszechnionym trendem w urządzaniu salonu.

Rodzaje ławostołów

Ławostoły dzielą się na dwa podstawowe rodzaje pod względem rozkładania – jeden rodzaj pozwala na horyzontalne rozłożenie stolika, a tym samym zwiększenie jego powierzchni, a drugi na jego podniesienie o kilkanaście centymetrów w górę. (Wiele modeli łączy również obie te funkcje). Jeśli chodzi natomiast o estetyczną stronę ławostołów to obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli o stylu pasującym do różnego rodzaju wnętrz – zarówno tych bardziej klasycznych, jak i minimalistycznych, industrialnych, czy też skandynawskich.