Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Łóżko dla dwóch osób – jakie wybrać?

łóżko dla dwóch osób
fot. materiały Partnera

Jeżeli zastanowimy się nad tym, jakiego mebla nie może zabraknąć w żadnym w mieszkaniu, to prawdopodobnie większość z nas wymieni tu łóżko. Jest to najważniejszy mebel w sypialni, na którym spędzamy spory kawałek swojego życia. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego modelu łóżka jest naprawdę istotny, zwłaszcza jeżeli ma to być łóżko małżeńskie, które pozwoli wyspać się dwóm osobom. W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać najwygodniejsze łóżko dwuosobowe.

Łóżko dwuosobowe 

Wielkość łóżka powinna być dostosowana przede wszystkim do liczby zajmujących go osób, jednak nie można zapomnieć także o dopasowaniu jej do wielkości pomieszczenia. W przestronnej sypialni można pozwolić sobie na łoże o dowolnym rozmiarze, ale w przypadku małej sypialni należy skrupulatnie zmierzyć, jaka szerokość łóżka będzie optymalna, aby było ono wygodne, a jednocześnie nie utrudniało korzystania z pomieszczenia. 

Najważniejszym czynnikiem, o którym trzeba pamiętać przy wyborze łóżka, jest jego rozmiar. I tak – optymalna szerokość łóżka dla dwóch osób to 160 cm, a jeżeli wielkość sypialni na to pozwoli, doskonałym rozwiązaniem będzie łóżko o szerokości 180 cm. Taka szerokość zagwarantuje odpowiednią ilość miejsca do swobodnego poruszania się podczas snu, a nawet do przyjęcia nieoczekiwanego gościa, który w środku nocy przywędruje ze swojego łóżeczka.

Modele łóżek dwuosobowych 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju łóżka małżeńskie, gwarantujące dużą wygodę spania, ale należy pamiętać, że łóżko powinno także pasować do wyposażenia pokoju pod względem estetycznym, powinno tworzyć wizualną całość z pozostałymi meblami. Najczęściej duże łóżka do sypialni to meble składające się z solidnej ramy łóżka wykonanej z drewna oraz dopasowanego do niej materaca lub dwóch. W zależności od Twoich preferencji możesz zdecydować się na eleganckie łóżko z ramą w kolorze naturalnego drewna lub łóżko tapicerowane tkaniną w ulubionym kolorze. 

Dużą popularnością cieszą się łóżka w stylu skandynawskim, ich minimalistyczny design sprawia, że pasują do wnętrz urządzonych właściwie w każdym stylu. Wyglądają doskonale w dużej przestrzeni, ale będą pasowały także do małych sypialni. Szukając nowego mebla, należy zwrócić uwagę także na wysokość łóżka. Niskie łóżka nie sprawdzą się u osób starszych lub mających problem z poruszaniem się, ponieważ wstanie z takiego łóżka może być nieco utrudnione.

łóżko dwuosobowe
fot. materiały Partnera

Łóżko małżeńskie do przestronnych sypialni

Wybierając łóżko do swojej sypialni, należy wziąć pod uwagę zarówno potrzeby użytkowników, jak i wielkości pomieszczenia. Jeżeli jesteś posiadaczem dużej sypialni, możesz wybrać większe łóżko kontynentalne, w którym zamiast klasycznego drewnianego stelaża znajduje się drewniana skrzynia wypełniona sprężynami bonellowymi, na których układa się materac. Jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe, gwarantujące maksymalną wygodę w czasie snu.

Duże łóżko dla dwóch osób, wyposażone w wygodny zagłówek, to idealne miejsce nie tylko do komfortowego snu, ale także przestrzeń do czytania książek czy wspólnego oglądania filmów. Jeśli w Twojej sypialni często zjawiają się dzieci, powinieneś wybrać łóżko o jak największej szerokości, w sklepach meblowych znajdziesz modele, które pomieszczą całą rodzinę.

Szersze łóżko w małej sypialni? 

Jeżeli chodzi o rozmiar łóżka dla dwóch osób do małej sypialni, w której każdy centymetr jest na wagę złota, to zwykle jest to mniejsze łóżko, które zarówno zapewni intymną atmosferę, jak i pozwoli na swobodne korzystanie z pomieszczenia. Warto zdecydować się na modele łóżka, w których rama zintegrowana jest ze skrzynią na pościel, dzięki temu w dzień można korzystać z jego powierzchni. 

Powierzchnia spania, jaką oferują łóżka małżeńskie, nie powinna być mniejsza niż 160 cm, łóżko 140 cm będzie zbyt wąskie, z kolei przy łóżku o szerokości 180 cm, może pojawić się problem z wygodnym korzystaniem z pokoju. Rzecz jasna, szerokość trzeba dopasować do wymiarów sypialni, co może sprawić, że wspomniane łóżko o szerokości 140 cm będzie koniecznością – wtedy trzeba liczyć się z kompromisami między wygodą a zajmowaną przez mebel przestrzenią.

Przeczytaj też