Łóżko bez zagłówka: dla kogo i w jakich sytuacjach?

sypialnia w orientalnym stylu

Decydując się na zakup łóżka, stajemy przed wyborem kilku charakterystycznych elementów. Mamy do wyboru łóżka drewniane, metalowe, z tworzyw sztucznych, w różnych kolorach i o różnych wielkościach. Oprócz tych stałych, możemy zdecydować o tym, czy nasze łóżko będzie wyposażone w zagłówek. Dowiedz się, czy łóżko bez zagłówka w danym przypadku będzie dobrym pomysłem i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza.

 

Do czego służą zagłówki w łóżkach?

Zagłówek w łóżku ma wiele praktycznych zalet. Przede wszystkim ma być on udogodnieniem. Twardy zagłówek pozwala skutecznie odgrodzić ten element od ściany, przez co łóżko nie będzie się brudzić ani umożliwiać kontaktu naszej głowy z zimną ścianą. Zapobiega spadaniu poduszek i innych przedmiotów, które zabrane z nami do łóżka w trakcie snu zbliżą się do górnej krawędzi. W przypadku łóżek w stylu retro i wykonanych z metalu, może pełnić także funkcję stylistyczną. Miękki zagłówek przyda się osobom spędzającym w sypialni większą część swojego czasu i dla załatwiających w nim inne sprawy aniżeli tylko sen. Jeśli decydujemy się na zagłówek z myślą o tradycyjnym wyglądzie, ten powinien być proporcjonalnie szeroki do szerokości łóżka.

Kiedy z zagłówka możemy zrezygnować?

Istnieją pewne wyjątki i sytuacje, w których z pełnym spokojem z zagłówka możemy zrezygnować. Mianowicie, ten dodatek okazuje się zbędny w momencie, gdy z jakiegoś powodu nie znajdujemy jego praktycznego zastosowania. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jest on w ogóle potrzebny. Faktycznie, zagłówek w domyśle miał pełnić jedynie funkcję stylistyczną. Jego pozbycie się nie zmienia niczego, a pozwala na obniżenie kosztów i uproszczenie wyglądu tej części umeblowania.

Łóżko bez zagłówka to propozycja idealna do osób wyposażających pokoje gościnne, hotele czy zajazdy. Sprawdzają się bardzo dobrze przy pobycie tymczasowym np. na czas wynajmu. Są znacznie lżejsze, łatwiejsze w demontażu i transporcie. Jeśli stawiamy na oszczędność i minimalistyczny wystrój, takie rozwiązanie niczego nie ujmie, a przy okazji nie będzie wyglądać tak masywnie jak modele tradycyjne. Kiedy łóżko oparte jest o ścianę lub przystawione jest do okna, zagłówek po raz kolejny zdaje się być zbędnym dodatkiem. Łóżko bez twardego zagłówka jest świetnym wyborem dla dzieci, które mają tendencję do poruszania się w trakcie snu i uderzenia głową o ten element.

Osobny zagłówek ciekawą alternatywą

Wybierając łóżko bez zagłówka zastanawiamy się, czy z czasem nie będziemy żałować swojej decyzji. Nie powinno być to powodem do obaw, gdyż obecnie mamy szeroki wybór zagłówków dokupywanych osobno. Ich zaletą jest możliwość doboru dowolnego stylu, faktury, miękkości i materiału. Aby nie doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji, osobne zagłówki najlepiej stosować w przypadku stawiania łóżek pod ścianami zimnymi i kiepsko ocieplonymi – idealnie nadają się do ustawienia pod oknem. Warto zauważyć, że taka alternatywa ma wiele zalet przy przeprowadzce, sprzedaży czy wymianie łóżka. Pozwoli na zachowanie zagłówka i dopasowanie go do reszty otoczenia.

Informacje zaczerpnięte z Lozka.net.pl