Wiosenny upcykling i reDesign.

Wiosna to taki czas w którym wszyscy mamy ochotę na dokonywanie zmian w naszym otoczeniu. Dzięki upcyklingowi możemy stworzyć w naszych wnętrzach niepowtarzalny klimat. Najlepsze jest to, że tworząc go wykorzystamy, wydawać by się mogło, zupełnie niepotrzebne już przedmioty.

Czym jest upcykling?

Według definicji „Upcykling” jest to twórcza forma wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Jest to więc tworzenie przedmiotów nowych, czasem o zupełnie innym przeznaczeniu z przedmiotów starych, które zdawać by się mogło są już bezużyteczne i bezwartościowe.

meble_z_palet_1
Fabryka Palet, www.dekoeko.com
lampy_z_bebna_pralek
Lampy z bębna pralek, Palletideas, www.dekoeko.com

Skąd popularność upcyklingu?

Jest to odpowiedź na zalew sieciowej mody i designu dla każdego. Co prawda w Polsce upcykling jest jeszcze raczkującym trendem jednak na szczęście ludzie mają coraz większą świadomość, która tyczy się problemu śmieci i nieodzyskiwanych w żaden sposób odpadów. Dzięki upcyklingowi artyści mogą stworzyć coś niepowtarzalnego. Tworzą oni te przedmioty ręcznie, często w pojedynczych egzemplarzach lub limitowanych seriach w zależności od dostępności surowca.

Stolik z opony - Dekoeko
Stolik z opony – Dekoeko

Pomysł na upcykling.

Jak się okazuje do aranżacji wnętrz nadają się zużyte opony, europalety, bębny z pralek oraz dętki rowerowe. Z takich właśnie surowców powstają stoliki, huśtawki, lampy czy torby. W upcyklingu ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Każdy z nas może stać się artystą i dekoratorem. W Polsce hitem są meble oraz dodatki wykonane z europalet. To już nie są jedynie stoliki. Projektanci tworzą coraz śmielsze projekty i z tego surowca powstają siedziska, łóżka a nawet całe wyposażenia nowoczesnych biur.

stolik_z_palety_1
Stolik z palety, MebleByDziadek, www.dekoeko.com
stolik_z_palety_2
Stolik z palety, MebleByDziadek, www.dekoeko.com
meble_z_palet_2
Fabryka Palet, www.dekoeko.com

ReDesign.

ReDesign jest to bardzo interesująca odmiana upcyklingu. Założeniem jest, że każda epoka posiadała odrębny styl, a meble z duszą nadal nas otaczają. ReDesign więc jest ich reinkarnacją. Projektanci twórczo wskrzeszają mebel, nadając mu nowe życie.

krzeslo-szkolne-prl
Krzesło ze szkolnych ław „PRL”, Kolorum, www.dekoeko.com

Tekst powstał przy współpracy z Agatą Frankiewicz – właścicielką i pomysłodawczynią portalu Dekoeko.com promującego twórczy upcykling i eko design.