Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Kompostownik kuchenny – doskonały do domu i mieszkania.

Ceramiczna donica ogrodowa wystawiona na tarasie

Odpadki organiczne (zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego) towarzyszą nam każdego dnia. Większość z nas wyrzuca je do kosza nie zastanawiając się, czy mogłyby się nam one jeszcze przydać. Jak się okazuje – jak najbardziej! Z pomocą kompostownika do mieszkania jesteśmy w stanie ponownie je wykorzystać. To doskonały sposób na segregację bioodpadów i możliwość uzyskania bardzo żyznego nawozu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kompostowników w mieszkaniu? Garść przydatnych informacji na ten temat – poniżej.

Kompostownik domowy

Na początku warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest kompostownik domowy czy ogrodowy. Najprościej zdefiniować można jako pojemnik, w którym kompostuje się odpady biodegradowalne. W efekcie przemian kompostowanych resztek organicznych powstaje kompost. To nawóz organiczny o ciemnym kolorze i słodkim, gęstym zapachu. Wyróżnia się 3 główne rodzaje kompostowników – otwarte, zamknięte oraz rotacyjne. Wiele osób zastanawia się, czy warto zakładać kompostownik kuchenny. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej! To doskonałe miejsce do gromadzenia obierek czy resztek posiłków i świetny sposób na odciążenie śmietnika oraz wzbogacenie gleby o niezbędne składniki odżywcze. W kompostowniku domowy, w odróżnieniu od tego znajdujcego się na zewnątrz, nie produkujemy kompostu a gromadzimy odpadki organiczne do monetu przeniesienia ich do kompostownika ogrodowego lub do osiedlowego pojemnika na odpady organiczne.

Kompostownik kuchenny

Zanim zaopatrzymy się w kompostownik kuchenny, warto dokładnie przemyśleć, w jakim miejscu go umieścimy. Doskonale do tego celu sprawdzi się przestrzeń pod zlewem. Mini kompostownik domowy na sezon wiosenno – letni wstawić możemy natomiast na balkon (w chłodniejszych miesiącach roku powinien się on znajdować w pomieszczeniach zamkniętych, a to ze względu na fakt, iż temperatura w jego wnętrzu nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości dochodzi do zahamowania procesów rozkładu). Aby nadmiernie nie wysychał, unikać należy miejsc mocno nasłonecznionych. Najlepszym rozwiązaniem będzie przestrzeń zacieniona, niewidoczna dla gości i sąsiadów. Jeżeli nie chcemy wstawiać kompostownika do kuchni czy na balkon, umieścić możemy go w piwnicy. Ceny kompostowników domowych zaczynają się od około 100 złotych. Wybierając taki produkt, pod uwagę należy wziąć między innymi to, w którym miejscu będzie się znajdował, czy ważna jest dla nas estetyka takiego produktu oraz jak często wyjeżdżamy. Kluczową kwestią jest tutaj także sposób kompostowania. Jeżeli mamy opory przed dżdżownicami, zdecydować możemy się na przykład na specjalny preparat z bakteriami probiotycznymi, którym każdorazowo spryskuje się resztki pożywienia. Gdzie kupić domowy kompostownik? Bogaty wybór znajdziemy w sieci, między innymi na stronie: Gardenlove.pl.

Produkty, jakie mogą znaleźć się w kompostowniku dzieli się na dwie grupy. Pierwszą z nich są zielone, do których zalicza się między innymi surowe obierki, zużyte torebki po herbacie oraz fusy po kawie. Produkty brązowe to natomiast makulatura, skrawki papieru (papier toaletowy, papierowe ręczniki) oraz wyroby kartonowe (w tym opakowania po jajkach).

Kompostownik kuchenny z filtrem węglowym

Przykładem takiego kompostownika jest model: Kompostownik kuchenny z filtrem węglowym,poj.6 l. Jego główną zaletą jest aktywny filtr węglowy, który skutecznie niweluje przykre zapachy. Do zalet produktu zaliczyć można również dużą pojemność (6 litrów), łatwość czyszczenia oraz efektowny wygląd, co czyni z niego oryginalną dekorację każdej kuchni.

Przeczytaj też