Sprzątanie kuchni – kilka praktycznych porad.

Osoba trzymająca butelkę z płynem do czyszczenia

Wszyscy lubimy odpoczywać w czystych i higienicznych pomieszczeniach. Czy zatem sprzątanie to smutny obowiązek, czy odprężający sposób na spędzenie wolnego czasu? Niech każdy odpowie sobie sam. Bez względu na odpowiedź warto prace porządkowe odpowiednio zaplanować i wykonać używając biodegradowalnych środków chemicznych.

Najbardziej uciążliwe jest porządkowanie kuchni ze względu na tłuszcz i resztki jedzenia, które w połączeniu z wysokimi temperaturami kuchenki, piekarnika, mikrofalówki tworzą trudne do usunięcia powłoki.

Warto spróbować produktów kultowej marki „Ludwik”, której wyroby są udoskonalane od 1964 roku. Sprzątanie i utrzymanie porządku w kuchni z pewnością ułatwi Ludwik Ekologiczny (płyn do naczyń, tabletki do zmywarek, płyn uniwersalny, pianka do czyszczenia kuchni). Wysoka efektywność w działaniu oraz brak w tych produktach szkodliwych substancji chemicznych zapewnią porządek w kuchni a dodatkowo do Bałtyku nie popłyną szkodliwe fosforany i mamy szansę na kąpiel w morzu bez alg.

Jak posprzątać kuchnię?

Wiaderko z ciepłą wodą, gąbka, ściereczka, płyn uniwersalny, pianka do czyszczenia kuchni, ręcznik papierowy, ewentualnie rękawice gumowe dla wrażliwych dłoni i trochę dobrych chęci to wszystko, co będzie nam potrzebne.
Ściany zmywamy wodą z niewielką ilością płynu. Oporne zabrudzenia namaczamy i pozostawiamy na ok. 5 min. Przecieramy wypłukaną gąbką w celu usunięcia zacieków. Opróżniamy szafki, wymiatamy resztki, myjemy tak jak ściany. Wycieramy do sucha ściereczką lub ręcznikiem. Rzadko używane naczynia można zawinąć w worek foliowy i nie trzeba będzie ich myć przed użyciem. Kuchenkę i piekarnik czyścimy używając pianki do czyszczenia kuchni. Pamiętać należy o usunięciu resztek żywności, spłukaniu całości i wytarciu do sucha, szczególnie części żeliwnych, aby uniknąć korozji.

Filtr od okapu namaczamy w gorącej wodzie z dodatkiem płynu na 10 min. Dokładnie spłukujemy i suszymy. Do mycia okapu używamy środków przeznaczonych do danego rodzaju powierzchni. Podłogę odkurzamy i przecieramy wodą z niewielką ilością płynu.

Sprzątanie sprzętów kuchennych

Kuchenka mikrofalowa wymaga specjalnego potraktowania. Do ceramicznego kubka z wodą kroimy kilka plasterków cytryny, wstawiamy do kuchenki i ustawiamy na wysoką moc na trzy minuty. Nie otwieramy drzwiczek przez następne trzy minuty. Para wodna zmiękczy resztki jedzenia, a rozgrzana cytryna wchłonie niemiłe zapachy. Po wyjęciu kubka myjemy ścianki urządzenia wodą z płynem, przecieramy i osuszamy papierowym ręcznikiem.

Lodówka ze względu na swoją funkcję to siedlisko bakterii więc zalecane jest regularne mycie. Najlepiej myć przed większymi zakupami, gdy jest w miarę pusta. Odłączamy od źródła prądu. Wyjmujemy co się da, łącznie z pólkami. Usuwamy resztki. Myjemy wodą z płynem, a następnie wodą z octem, który usuwa pleśń. Myjemy od góry do dołu pamiętając o gumowych uszczelkach i odpływach. Wycieramy, osuszamy ścianki i uszczelki. Wkładamy umyte i osuszone półki. Zapach octu usunie trochę kawy i trochę sody czyszczonej w bawełnianym woreczku. Porządki w kuchni polegają na usunięciu resztek żywności ze wszelkich możliwych zakamarków i odtłuszczeniu wszystkich powierzchni płaskich. Z odtłuszczaniem najlepiej poradzą sobie produkty marki Ludwik Ekologiczny zawierające „Baking Soda System”.