Planujesz kupisz meble wypoczynkowe do Twojego salonu i już masz coś na oku? Upewnij się, czy Twoja decyzja jest słuszna. Warto poświęcić na jej dokonanie trochę więcej czasu. W końcu wybór mebli wypoczynkowych to decyzja strategiczna – będzie miała ogromny wpływ na Twoje samopoczucie, zdrowie, a także… grubość portfela. Zadbaj o to wszystko z naszą listą porad.
Choć sklepów meblowych w Polsce nie brakuje, a oferta mebli i kompletów wypoczynkowych jest dziś bardzo szeroka, dobranie odpowiednich mebli do salonu jest paradoksalnie trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego?
Spis treści
Meblowe kłopoty bogactwa
Wszystkiemu winne właśnie owe kłopoty bogactwa. Witryny sklepowe (także te internetowe) pełne są mebli, które całkiem nieźle się prezentują (dopóki nie ulegną szybkiej degradacji). Typową pokusą jest kupienie zbyt dużych mebli, a także zbyt wiele niepotrzebnych dodatków, co skutkuje zagraceniem mieszkania. Ogromną kanapę narożną uzupełniamy często szezlongiem, czy sofą rozkładaną. Trudne w utrzymaniu meble szybko się niszczą, powodując frustrację. Dodatkowo, szybko przekonujemy się, że nasze piękne meble wcale nie są zbyt wygodne, co może mieć związek z tym, że nie są odpowiednio dobrane do wzrostu domowników.
[alert type=white ]Jak uniknąć tych wszystkich problemów?[/alert]
Po pierwsze – nie za dużo
Dobrze dobrane meble wypoczynkowe powinny tworzyć harmonijną całość z wnętrzem, nie zagracać przestrzeni, a równocześnie oferować na tyle dużo miejsca, by zmieścili się na nich domownicy i goście.
By osiągnąć taki efekt, warto zainteresować się nurtem minimalizmu, którego celem jest zrealizowanie wszystkich praktycznych celów stawianych przed meblami przy wykorzystaniu jak najmniejszej przestrzeni. By to osiągnąć, warto na przykład rozglądać się za kompletami mebli i wybierać elementy tylko z tego konkretnego kompletu. Unikniemy w ten sposób pokusy dobierania coraz to nowych elementów z różnorakich kompletów, które wcale nie muszą do siebie pasować (nawet jeśli może nam się tak przed zakupem wydawać). Innym polecanym zabiegiem jest wybieranie neutralnych kolorów mebli wypoczynkowych, takich jak kawowy, beż, czy błękitny. Tego typu kolory dość łatwo komponują się z różnymi wnętrzami, właściwie bez względu na to, jak je ustawisz. Jaskrawe, odważne meble mogą wyglądać imponująco, ale pasują do znacznie mniejszej ilości scenariuszy.
Po drugie – wygoda
Wielu kupujących, „zakochanych” w wyglądzie oglądanych przez nich mebli, zupełnie zapomina o najważniejszym czynniku, który decyduje o przydatności mebli wypoczynkowych – wygodzie. Podstawą jest głębokość siedziska oraz dobrze wyprofilowane oparcie. Najlepiej wypróbować meble przed zakupem, zwracając uwagę na komfort siedzenia i leżenia. Warto jednak wiedzieć, że kanapy wypoczynkowe i inne meble z głębokim siedziskiem najlepiej sprawdzają się dla osób wysokich, z kolei płytkie kanapy są optymalne dla osób niskich. Należy też pamiętać o profilu boków naszej kanapy. Polecane są także regulowane zagłówki. Na wczesnym etapie zakupu należy też zastanowić się, czy nasze meble wypoczynkowe powinny być wyposażone w dodatki, takie jak schowki na pilota, czy wejścia USB.
Po trzecie – jakość
Trzecim kryterium, ale równie ważnym jak pozostałe, jest jakość kupowanych przez nas mebli. Jest to coś, co trudno ocenić na pierwszy rzut oka. Jak więc się do tego zabrać? Warto zasięgnąć opinii… w internecie. Cena mebli wcale niekoniecznie jest wprost proporcjonalna do ich jakości. Warto sprawdzić opinie użytkowników, którzy posiadają meble danej firmy od dłuższego czasu. W ten sposób dowiemy się np. czy nie odbarwiają się i wycierają zbyt szybko oraz, czy są łatwe w utrzymaniu. Wybór mebli wysokich jakości, nawet jeśli ich cena jest wyższa, to inwestycja w przyszłość. Inwestycja, która pozwoli nam uniknąć kosztów w przyszłości związanych z ich naprawą i odświeżaniem. Właśnie na jakości opierają się meble wypoczynkowe od Adriana Furniture – polskiego producenta mebli tapicerowanych, który w swoich projektach stawia na minimalizm, praktyczność i stonowane barwy. Bez względu jednak na to, na jaką markę się zdecydujesz, weź pod uwagę wszystkie z opisanych przez nas czynników i podejmij najlepszą dla siebie decyzję.