Zmień swoje życie i bądź EKO!

torba płócienna z nadrukiem, lis
fot: artiglo.pl

Świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii w ostatnich latach bardzo wzrosła i coraz więcej osób dojrzale podchodzi do kwestii ochrony przyrody, zdając sobie sprawę, że szkodząc jej, szkodzi także sobie. Nie jest to już ekstrawagancka moda, ale trend, który pokazuje, że człowiekowi zaczyna zależeć na otaczającym go świecie. Nie musisz przekształcać całego swojego życia jak pewna rodzina, która produkuje jeden worek śmieci rocznie. Wystarczy, że zaczniesz od małych kroków – np. na zakupach będzie ci towarzyszyć torba bawełniana.

Od czego zacząć?

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na poprawę swojego otoczenia jest metoda małych kroczków. Jeżeli spróbujesz odmienić całe dotychczasowe życie swoje lub swojej rodziny, możesz napotkać opór i niechęć do zmian. To naturalne, ale nie powinieneś się tym zrażać. W końcu bycie ekologicznym nie ogranicza się tylko do drobnych zmian w zachowaniu, ale także do zmiany myślenia. Musimy rozumieć dlaczego coś robimy, a dopiero potem wprowadzać pewne nawyki, takie jak używanie torby materiałowej na zakupach czy odłączanie komputera od zasilania na noc.

[alert type=white ]Najłatwiej jest zacząć od prostych rzeczy typu wymiana żarówek na energooszczędne. Na początku jest to spory koszt, jeżeli chcielibyśmy to zrobić w całym domu, jednak możemy sobie to rozłożyć w czasie. Wyłączajmy światło, kiedy jest ono zbędne oraz odłączajmy od zasilania telewizory i monitory na noc (a nie pozostawiajmy je w stanie czuwania).[/alert]

W związku z niedawno wprowadzonymi przepisami w wielu miastach i wsiach koszt wywozu odpadów segregowanych jest mniejszy, niż tych nieposegregowanych. To kolejny powód, aby zakupić plastikowe, kolorowe kosze i tam wrzucać odpowiednio szkło, papier czy plastik. Jeżeli mamy swój ogródek to zamiast wyrzucać obierki do kosza warto się zastanowić nad kompostownikiem. Skorzysta na tym nie tylko przyroda, ale też my.

Możemy także zastanowić się nad zamianą samochodu na rower. Nie dość, że ekologiczniej, taniej to jeszcze są zdecydowane plusy dla naszego zdrowia. Ewentualnie pozostaje komunikacja miejska – w wielu miastach są ekologiczne autobusy.

Przeorganizuj swoje zakupy.

Zakupy to jedna z tych czynności, których zmiana może doprowadzić do poprawy jakości środowiska. Brzmi dziwnie? Niekoniecznie!

[alert type=white ]Przede wszystkim zaopatrz się w torby materiałowe – wielokrotnego użytku.[/alert]

Sprawdzają się o wiele lepiej niż jednorazówki, które są szkodliwe dla środowiska i rozkładają się kilkadziesiąt lat, a do tego są dużo mniej trwałe. Najlepiej, aby mieć jedną zawsze pod ręką, np. w torebce, w samochodzie czy zawieszoną niedaleko przy drzwiach przy wyjściu. Torby płócienne to nie tylko trwałość i ekologiczność, ale także ładny i modny gadżet. Wiele firm oferuje nawet możliwość umieszczenia na nich własnego nadruku.

torba plocienna 1
fot: artiglo.pl
torba_plocienna_3
fot: artiglo.pl

Staraj się kupować jak najwięcej rzeczy w papierowych torebkach. Nie używaj jednorazowych woreczków foliowych do zapakowania każdej rzeczy osobno. Bardzo ważne jest uświadomienie sobie co kupujemy i ile z tego jest nam tak naprawdę potrzebne. Nie można się dać zwieść promocjom i wydać mnóstwo pieniędzy na rzeczy, z których potem nie skorzystamy. Planujmy zakupy zarówno ubraniowe jak i żywnościowe. Nie wyrzucajmy do kosza produktów, tylko starajmy się je jakoś wykorzystać (ser, wczorajszy kotlet z obiadu oraz warzywa na pewno będą udaną zapiekanką).

torba_plocienna_4
fot: artiglo.pl
torba_plocienna_5
fot: artiglo.pl

Metoda małych kroczków jest idealna dla osób, które chcą przeorganizować swoje życie na bardziej „eko”. Torba bawełniana, nowe żarówki czy segregacja śmieci to kwestie, które każdy z nas powinien brać pod uwagę w codziennym życiu. Bo porządek na świecie należy zacząć od swojego podwórka.

 artiglo1