Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Kieliszki do szampana – jakie wybrać?

Słynny toast najczęściej wznosimy kieliszkiem smacznego, pełnego bąbelków szampana. To szlachetny trunek, którego produkcja jest czasochłonna i składa się z wielu etapów. Jak go podać w odpowiedni sposób i jakie kieliszki wybrać? Sprawdź!

Produkcja szampana – jak przebiega?

Szampan to szlachetny trunek. Przyjęło się go pić podczas ważnych okazji w celu wzniesienia słynnego toastu. Prawdziwy, wysokiej jakości szampan jest wytwarzany z trzech odmian winogron: Chardonay, Pinot Meunier i Pinot Noir. Proces produkcji szampana ma wiele etapów i jest czasochłonny, dlatego za wysokiej jakości trunek trzeba trochę zapłacić.

  • W pierwszym etapie produkcji używa się tylko winogron i poddaje się je naturalnemu procesowi fermentacji, a po kilku tygodniach rozlewa się do butelek.
  • W drugim etapie do alkoholu dodaje się odpowiednią ilość drożdży i cukru. Kiedy szampan zakończy proces fermentacji, musi leżakować jeszcze przez minimum rok.
  • I tutaj podczas produkcji szampana pojawia się bardzo ciekawy moment. W przedostatnim etapie butelki zostają odwrócone do góry dnem, aby osad z drożdży zebrał się w szyjkach, po czym zanurza się je w lodowatej kąpieli, podczas której zawartość zgromadzona w szyjkach zamarza, a w szyjkach tworzą się lodowe czopy.
  • Pora na ostatni etap produkcji szampana. W tym etapie butelki uzupełnia się mieszanką cukru trzcinowego, starszego gatunku szampana i czasem także odrobiną brandy. Tak powstały alkohol musi przeleżeć jeszcze trzy miesiące.

Tradycja picia szampana – skąd pochodzi słynny toast?

Chyba każdy z nas wznosił kiedyś toast. Raczej nie ma na świecie człowieka, który nie znałby tego określenia. Czym właściwie jest toast i skąd naprawdę pochodzi? Toast to bardzo stara tradycja, sięgająca czasów starożytnych. Wtedy w Grecji i Rzymie toast wznosiło się na cześć bogów. W Polsce ta tradycja zagościła za czasów króla Zygmunta I Starego i została z nami do dziś. Do wznoszenia toastu najczęściej wybiera się wino lub właśnie szampana. Skąd właściwie pochodzi „toast”?

Na temat pochodzenia słowa toast jest wiele teorii. Jedna z nich głosi, że toast pochodzi od angielskiego słówka „a toast”, które oznacza po prostu przekąskę, grzankę. Była ona podawana biesiadnikom do ręki jako zagryzka lub kładziona na dnie kielicha z szampanem.

Jak serwować szampana

W dobrych restauracjach czy hotelach często można zobaczyć, że szampan jest tam podawany w specjalnych wiaderkach / koszach wypełnionych lodem. Jest to najbardziej prawidłowy sposób podania tego alkoholu, ponieważ szampan najlepiej smakuje, kiedy jest dobrze schłodzony. Jeśli nie masz koszyka, możesz także umieścić butelkę w lodówce, ale nie w zamrażarce! Pamiętaj, że odpowiedni czas chłodzenia szampana to 20 – 30 minut. Wtedy będzie smakował wyśmienicie, ponieważ uwolnią się wszystkie nuty smakowe. Odnośnie podkładek na stół na których możesz postawić kieliszki znajdziesz w sklepie AMART.

Kieliszki do szampana 

Każdy alkohol wymaga odpowiedniego sposobu podania. Dlatego do wina, whisky czy nalewek wybiera się różne kieliszki. Również nie bez znaczenia są kieliszki, w których podaje się szampana. Dlaczego rodzaj kieliszka jest tak ważny? Każdy alkohol ma swój niepowtarzalny smak i aromat, ale można go w pełni wydobyć tylko wtedy, gdy wybierze się właściwy sposób serwowania. Kształt i wielkość szkła wpływa na intensywność aromatu i smaku, a także na czas, przez który alkohol zachowuje najlepsze właściwości. 

Do podawania szampana najlepiej sprawdzają się kieliszki na wysokiej nóżce, o smukłej, wąskiej, wysokiej czarze. Dlaczego akurat taki kształt? Wysoka, wąska czasza zapobiega zbyt szybkiemu ulatywaniu bąbelków, które w szampanie są przecież najważniejsze, a także pomaga zachować odpowiednią temperaturę. Długość nóżki również jest nie bez znaczenia – długa nóżka ułatwia trzymanie kieliszka. Nie zaleca się trzymania szkła za czarę – wtedy alkohol zbyt szybko nagrzewa się od ciepła dłoni. Teraz znasz już wszystkie niezbędne informacje na temat tego szlachetnego alkoholu. Wybierz więc ulubiony szampan, dobierz odpowiednie kieliszki i wznieś toast! 

Przeczytaj też