Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak dobrać odpowiednią firanę i zasłonę do wymiarów okna?

Chociaż obecnie rządzące trendy skierowane są na minimalizm i podczas aranżowania wnętrz redukujemy wykorzystanie dekoracji, to wciąż sporo osób nie wyobraża sobie okien bez firanki i zasłony. Ten wypróbowany duet oprócz swojej praktycznej funkcji jest również ozdobą, która dodaje wnętrzu uroku. W jaki sposób dobrać odpowiednią długość firanek i zasłon, by stworzyć właściwą kompozycję, podpowiada ekspert Magdalena Tomaszewska z firmy HAFT S.A.

Urządzenie mieszkania to nie lada wyzwanie. Często stoi przed nami problem, jak pogodzić estetykę z funkcjonalnością. Przy wyborze dekoracji okiennej możemy sobie z tym poradzić w prosty sposób. Kierując się zaledwie kilkoma wskazówkami dobierzemy odpowiednie wymiary firan i zasłon, dostosowane do wielkości okna i stylistyki wnętrza.

firany-1a

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby osiągnąć efekt spójnej i dobrze się prezentującej kompozycji?

Przed zakupem firan i zasłon powinniśmy określić, do jakiego pomieszczenia będą one przeznaczone oraz jaki wymiar mają nasze okna. Cechy te warunkują dobór kształtu i estetyki firan, z dostosowaniem ich do kompozycji okna. Jeśli są one małe – odpowiednie będą firany w stonowanych odcieniach, pozbawione bogatych wzorów, które zapewnią odpowiedni dopływ światła dziennego. Jeśli okna są duże – nie musimy obawiać się, że dekoracyjne firany i zasłony zdominują przestrzeń. Możemy bawić się formą, dobierając różnorodne materiały, wzory i fasony, ponieważ duży format okna stwarza nam możliwości wykorzystania jego walorów.
Powinniśmy również określić, czy osłona okna będzie stanowić jedynie formę dekoracji, czy ma pełnić również funkcję praktyczną. Od tego zależy wybór odpowiedniego metrażu tkaniny. Jeśli zależy nam na samej estetyce – skupimy się z pewnością na doborze materiału, wzorów, kolorystyki oraz ciekawych upięciach. Jeśli zależy nam również na funkcjonalności – dobór firan i zasłon możemy rozplanować według prostych zasad – do jakiej wysokości firana ma sięgać, jak mocno ma być zmarszczona, na jakim karniszu będzie zawieszona i w jaki sposób będzie upięta. W przypadku zasłon równie ważny jest metraż, aby swobodnie przesłonić całe okno.

firany-2

W jaki sposób dokonać pomiaru długości i szerokości okien oraz karniszy?

Pomiar szerokości uzależniony jest od sposobu mocowania firany. Jeśli tkanina będzie wisieć na szynie, mierzymy wówczas całkowitą szerokość szyny. W przypadku karnisza mierzymy jego długość bez uwzględniania ozdobnych elementów wykończeniowych. Uzyskany wynik musimy dostosować do zamierzonego rezultatu. Aby firana efektownie prezentowała się w oknie, tworząc swobodne fale, jej szerokość powinna stanowić 2-, a nawet 2,5-krotność szerokości okna. W zależności od preferencji i stylistyki tkaniny stosuje się bowiem różne typy marszczeń, podkreślające niepowtarzalny fason poszczególnych firan. Wybierając jako osłonę lambrekiny, które wiesza się w górnej części okna lub zazdrostki, wieszane na dole, dla wyeksponowania ich uroku należy w odpowiedni sposób zawiesić firanę na drążku. Najlepiej umieścić ostatni otwór w firanie na końcu drążka tuż za wspornikiem, który pełni rolę blokady, utrzymując fason i sprężystość kompozycji

firany-3

Jaką długość powinny mieć nasze firanki?

Długość firany zależy od kompozycji dekoracji okna, przy której planowaniu pod uwagę bierze się trzy standardowe typy: długość firany sięgająca do parapetu, tuż poniżej linii parapetu i do podłogi. Wysokość firan i zasłon mierzymy od miejsca mocowania na karniszu haczyków lub żabek, czyli od wysokości, w której faktycznie zawiśnie firana, a nie już od miejsca mocowania karnisza. W przypadku firan sięgających do podłogi warto zostawić 2 cm luzu ponad dywanem, co ułatwi zachowanie tkaniny w czystości i nie będzie naruszać jej fasonu.

Przeczytaj też