Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak ochłodzić mieszkanie? Skuteczne sposoby na nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń.

Podczas letnich miesięcy w mieszkaniach o wystawie południowej lub znajdujących się na poddaszu może panować zbyt wysoka temperatura. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ochłodzenie wnętrza – jakie rozwiązania mamy do wyboru?


Przyjmuje się, że optymalna temperatura w mieszkaniu, wynosząca 22°C, zapewnia komfort i ułatwia utrzymanie wilgotności na korzystnym dla zdrowia poziomie (około 40%). Nie zawsze da się ją oczywiście utrzymać. Latem w mieszkaniu z pewnością zrobi się cieplej, jednak warto zadbać o to, by nie było to więcej niż 27°C. Podpowiadamy, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji za pomocą rolet wewnętrznych i zewnętrznych, zasłon zaciemniających, wentylatora i kilku innych skutecznych metod.

Przyciemniające rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to mało inwazyjny sposób na ochronę mieszkania przed promieniami słońca. Mogą być one montowane za pomocą uchwytów zaciskowych lub przyklejane do ramy okiennej. Ich zaletą jest bardzo szeroka gama kolorystyczna i wygoda użytkowania.

Jeśli zależy nam na ochronie przeciwsłonecznej, wybierajmy modele przyciemniające. Specjalna tkanina ochroni nas przed wysokimi temperaturami, ale nie zablokuje całkowicie światła dziennego. Wybierając rolety w delikatnym pastelowym odcieniu, możemy uzyskać we wnętrzu przytulną atmosferę.

Rolety zewnętrzne lub rolety screen

Rolety zewnętrzne montowane na stałe do elewacji sprawdzają się jako zabezpieczenie przed włamaniem, a także osłona, którą zasuwamy na noc, by sąsiedzi nie zaglądali do wnętrza naszego domu. Standardowe rolety zewnętrze w ogóle nie przepuszczają słońca, dlatego nie są zbyt praktyczne podczas upałów – wprawdzie chronią przed ciepłem, jednak odcinają także dopływ światła do mieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne screen. Możemy zasunąć je w dowolnym momencie, zyskując ochronę przed promieniowaniem UV oraz nagrzewaniem się pomieszczenia. Dodatkowym atutem ekranu jest powstrzymywanie insektów przed dostawaniem się do środka.

Zasłony zaciemniające – połączenie funkcjonalności z estetyką aranżacji

Nie musimy decydować się na rolety, by osłonić wnętrze pokoju przed promieniami słonecznymi. Do mieszkań w stylu klasycznym lub nowojorskim o wiele lepiej będą pasowały zasłony z materiału o gęstym splocie. Dla wyższej ochrony przed upałem wybierajmy kotary ze specjalnej tkaniny przyciemniającej, które skutecznie ograniczą nasłonecznienie pomieszczenia i zapewnią dozę prywatności.

Zasłony przyciemniające są dostępne w wielu modnych kolorach. Możemy zdecydować się na elegancką szarość lub écru, a także żywe kolory, takie jak fuksjowy czy chabrowy, zależnie od pomysłu na aranżację. Materiał z welwetowym wykończeniem doda szyku każdemu wnętrzu, a lekko transparentna tkanina będzie prezentowała się wyjątkowo subtelnie.

Markiza lub żagiel – sposób na nadmierne nasłonecznienie od strony balkonu

Często źródłem nadmiernego nasłonecznienia są duże okna balkonowe lub tarasowe. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto zadbać o odpowiednią osłonę mocowaną do elewacji budynku. Dobrym rozwiązaniem jest montaż minimalistycznego żagla z wytrzymałej tkaniny odbijającej do 90% promieniowania słonecznego. Do wyboru są produkty z tkaniny oddychającej lub wodoodpornej, która dodatkowo zapewni ochronę przed opadami atmosferycznymi.

Możemy także skorzystać z szerokiej oferty obejmującej markizy balkonowe i tarasowe. Do wyboru mamy modele przypominające rolety okienne, a także klasyczne markizy o regulowanym kącie nachylenia wyposażone w dekoracyjny daszek. Osłona przeciwsłoneczna pozwala na obniżenie temperatury na balkonie, co przekłada się na lepsze warunki użytkowe w mieszkaniu.

Chłodzenie mieszkania za pomocą wentylatora domowego

Oprócz montażu wysokiej klasy osłony przeciwsłonecznej warto zadbać o lepszą wentylację pomieszczeń. Ruch powietrza powoduje uczucie ochłodzenia i przynosi ulgę w cieplejsze dni. Warto kupić wentylator domowy – stojący lub nabiurkowy. W sklepach znajdziemy wiele stylowych modeli, które są nie tylko praktycznym urządzeniem, lecz także estetycznym dodatkiem, skutecznie zdobiącym mieszkanie.

Zastosowanie roślin w walce z upałami

Same rośliny nie zapewnią chłodu w mieszkaniu, jednak mogą stanowić cenne wsparcie w połączeniu z innymi metodami, takimi jak zacienienie wnętrza czy wykorzystanie wentylatora.
Udowodniono, że pnącza mogą obniżyć temperaturę elewacji aż o 36%. Wspinające się po ścianie bluszcz, powojnik czy wiciokrzew stanowią naturalną osłonę o wysokich walorach estetycznych. Zielone rośliny warto umieścić także w mieszkaniu. Proces parowania zwiększa wilgotność pomieszczeń, dzięki czemu odczuwalna temperatura jest niższa.

Autorką artykułu jest Natalia, redaktorka bloga Domondo.pl

Przeczytaj też