Które drzwi balkonowe są najbardziej praktyczne?

To, jakie wybierzesz drzwi od balkonu, może mieć duże znaczenie w codziennym życiu. Ważne, by były one dopasowane do potrzeb domowników i do otoczenia, w którym mają się znaleźć.

Najpopularniejszy w Polsce model drzwi balkonowych to te otwierane rozwiernie. Są one najbardziej praktyczne w dużych pomieszczeniach. Jeśli chcesz mieć nieograniczony dostęp do balkonu, to spodoba Ci się takie rozwiązanie. Najczęstsze warianty kolorystyczne to biel i grafit. Wykonane są zwykle z PCV, które łatwo umyjesz. Do tego taki materiał nie niszczy się, jest odporny na mróz i wodę, a także zapewnia doskonałą izolację cieplną.

Uwaga na zasłony

Coraz popularniejsze są modele rozwierno-uchylne. Możesz znaleźć takie okno balkonowe na castorama.pl, gdzie występuje w wersji otwieranej w lewą lub prawą stronę. Większość modeli wykonanych jest z najpopularniejszego białego PCV, choć zdarzają się też takie z grafitowego tworzywa. Jedynym minusem drzwi rozwierno-uchylnych może być fakt, że przy zasłonach umieszczonych blisko ściany, uchylanie okna może być trudne i nieporęczne. Warto to rozważyć przed decyzją o zakupie, a jeśli montaż okien uchylnych nastąpił najpierw, dobrze jest zamocować karnisze w nieco większej odległości od ściany, niż w przypadku okien uchylnych.

Ostatnim z popularnych modeli są okna uchylne. Dzięki nim można do pomieszczenia wpuścić nieco świeżego powietrza bez otwierania balkonu. Ich główne zastosowanie to pokoje dziecięce, w których wielu rodziców woli zastosować takie rozwiązanie, zamiast drzwi dających dziecku swobodny dostęp do balkonu. Poza tym są praktyczne w małych pokojach, w których otwarcie drzwi uniemożliwiają stojące na drodze meble czy brak przestrzeni. W pokojach, w których są już zamontowane jedne drzwi uchylne, warto wybrać drugie rozwierne skrzydło, by móc cieszyć się pełną gamą możliwości otwierania okien.

Wiecznie modne drewno

Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, możesz pomyśleć o zastosowaniu drewnianych drzwi balkonowych. Świetnie się prezentują i doskonale pasują do domów jednorodzinnych. Dodatkowo możesz je pomalować na dowolny kolor, dopasowując do ścian czy elewacji domu. Jeśli budynek jest wyłożony drewnem lub zrobiony z desek czy bali, to tego typu stolarka wygląda najbardziej naturalnie i estetycznie.

To jednak nie jest rozwiązanie dla każdego. Często takie okna są mniej szczelne niż plastikowe. Jeśli więc w domu i tak panują przeciągi, a podłoga jest zawsze zimna, to taka stolarka się nie sprawdzi. Odpowiednie dopasowanie drewnianych ram wymaga wysokiej klasy fachowca, co znów wiąże się z większymi kosztami. Samo dopasowanie trwa dłużej niż w przypadku gotowych ram z PCV o standardowych wymiarach.

W dłuższej perspektywie czasowej trzeba też liczyć się z dodatkowymi kosztami, bo okno może przeciekać, paczeć, rozszczelnić się od słońca czy mrozu lub wyszczerbić. Osoby, którym nie przeszkadzają te czynniki, chętnie wybierają jednak to rozwiązanie, bo jest przyjazne środowisku i tradycyjne.