Drzwi pasywne – czym są i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Drzwi pasywne

Co zrozumiałe, w obecnych czasach przykładamy olbrzymią wagę do ochrony środowiska naturalnego. Wprowadzane są kolejne regulacje i ustawy mające na celu zminimalizowanie produkcji dwutlenku węgla, np. poprzez zmniejszenie zużycia energii grzewczej. Aby osiągnąć ten cel, stosuje się szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, do których należą między innymi drzwi pasywne. Nie czekaj i sprawdź już teraz, czym się charakteryzują!

Zewnętrzne drzwi domowe to jeden z istotniejszych elementów całego budynku. Mają olbrzymi wpływ na ostateczny efekt wizualny, jednocześnie odpowiadając za bezpieczeństwo i znacząco wpływając na ewentualne straty ciepła. Naturalnie więc powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby kupić drzwi najwyższej jakości, zwłaszcza jeśli kierujemy się ku modelom pasywnym. To właśnie one stają się jednym z popularniejszych wyborów dzisiejszych inwestorów.

Drzwi zewnętrzne pasywne – podstawowe informacje

Zewnętrzne drzwi pasywne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła (Ud). Co istotne, określa on, ile dokładnie energii przepuszczane jest przez powierzchnię 1 m2 danej konstrukcji. Modele pasywne pod tym względem są dwukrotnie skuteczniejsze od standardowych. Dla przykładu: drzwi pasywne mają współczynnik Ud o wartości mniej więcej 0,6 W/m2K (maksymalnie 0,8 W/m2K), z kolei klasyczne odpowiedniki – Ud = 1,2 W/m2K (zgodnie z obowiązującymi normami Ud nie może przekroczyć 1,3 W/m2K).

Wykonuje się je z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i nowoczesnej myśli inżynieryjnej. Ponadto renomowany producent drzwi zewnętrznych przykłada równie dużą wagę do designu modeli pasywnych – spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta.

Pasywne drzwi zewnętrzne – kiedy są potrzebne?

Samoczynnie nasuwa się tutaj pytanie: czy drzwi pasywne powinny być zakładane w każdym budynku? Otóż nie. Jak zostało wspomniane, montowane w domu drzwi nie mogą przekraczać Ud = 1,3 W/m2K. Pamiętajmy jednak, że im niższy jest ten współczynnik, tym mniejsze straty ciepła. Przekłada się to bezpośrednio na rachunki za ogrzewanie i niższe zużycie paliwa (np. gazu, pelletu).

Nieco inaczej mają się sprawy, kiedy planujemy wybudować tzw. dom pasywny. To doskonałe dla środowiska rozwiązanie – domy pasywne posiadają bardzo dobrą izolację termiczną i jednocześnie wykorzystują nowoczesne technologie pozwalające na minimalne zużycie energii (zapotrzebowanie na m2 powierzchni wynosi maksymalnie 15 kWh). W takich przypadkach drzwi pasywne są niezbędne.

Drzwi wejściowe pasywne – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Podczas procesu doboru drzwi pasywnych nie zapominajmy także o pozostałych równie ważnych parametrach. Po pierwsze powinna to być konstrukcja wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dzięki temu nawet po wielu latach nie straci na atrakcyjności, gwarantując pełne bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Ponadto rozważmy zakup drzwi przeciwpożarowych – sprawdzają się nie tylko jako drzwi wewnętrzne, odcinające od siebie pomieszczenia, ale też drzwi zewnętrzne, np. do budynków wielorodzinnych. Zawsze weryfikujmy oznaczenie drzwi przeciwpożarowych (składają się z liter oraz następujących po nich liczb – im wyższe, tym lepiej) i czy są one dymoszczelne.

Tak przygotowani bez najmniejszych problemów znajdziemy doskonałe dla nas drzwi zewnętrzne.