Zanim kupimy drzwi – poradnik!

Ogromny wybór drzwi na rynku nie ułatwia ich zakupu. Przed odwiedzeniem sklepu zobaczmy na co warto spojrzeć, aby dokonać najbardziej optymalnego wyboru. W końcu taki zakup to inwestycja na wiele lat, a opieranie się jedynie na estetyce produktu niekoniecznie będzie odpowiednim wyborem.

Otwierane, przesuwane lub łamane.

Na ogół wybieramy klasycznie rozwierane skrzydło. Możemy się jednak zdecydować na drzwi łamane lub systemy przesuwne, które mogą być w formie naściennej lub chowanej w ścianie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie do mieszkań o mniejszych gabarytach gdzie liczy się każdy centymetr.

W naszej ofercie każdy model drzwi otwieranych tradycyjnie można zamówić także w wersji przesuwnej lub łamanej. Dzięki temu w całym domu możemy mieć drzwi z tej samej kolekcji, ale otwierane na różne sposoby.

– mówi Adam Hucz odpowiedzialny za markę Invado.

A może szkło

Na rynku dostępne są również drzwi szklane. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie do pomieszczeń gdzie dociera mała ilość światła dziennego. Takie drzwi chociaż mogą się kojarzyć z małą praktycznością w rzeczywistości są bardzo solidne oraz bezpieczne.

Szkło wykorzystywane do produkcji drzwi Invado poddawane jest procesowi hartowania, który nadaje mu 7-krotnie większą odporność. Nawet, jeśli dojdzie do uszkodzenia szklanej tafli, rozpadnie się ona na wiele nieostrych kawałków

– zapewnia A. Hucz.

Wybierając drzwi szklane nie musimy martwić się o to, że pomieszczenie straci na intymności. W zależności od potrzeb możemy wybrać szkło o różnej przejrzystości. Może to być szkło matowe lub  ornamentowe.

drzwi_invado

Konstrukcja drzwi MDF i HDF

Ważna jest również konstrukcja drzwi. Podstawą są płyty HDF i MDF. Pomiędzy montuje się wypełnienie stabilizacyjne, które ma wpływ na ciężar drzwi oraz na ich akustykę.

Do produkcji drzwi najczęściej wykorzystywane są płyty wiórowo-otworowe. Zapewniają dobre wygłuszenie skrzydła, ale zwiększają jego ciężar. W modelach o lekkiej konstrukcji, wypełnienie najczęściej stanowi tzw. plaster miodu. Jest to bardzo trwały wkład kartonowy o sześciokątnej konstrukcji

– wyjaśnia A. Hucz z Invado.

drzwi_invado_2

Wykończenie drzwi.

Wiedząc już z czego zbudowane są drzwi możemy skoncentrować się nad ich wykończeniem. Tutaj jest ogromny wybór. Oprócz wyglądu wykończenie wpływa również na  ogólne właściwości. Możemy wybrać między drzwiami drewnianymi lub okleinowymi. Oklein do wyboru jest bardzo dużo, a jedna drugiej nie jest równa.

Przy produkcji drzwi wykorzystujemy Technologię Invado, która pozwala na okleinowanie bez konieczności łączenia okleiny na krawędziach przylgi. Dzięki temu nie odkleja się ona od skrzydła i nie rozwarstwia

– wyjaśnia Adam Hucz.

Coraz bardziej popularna jest okleina ryflowana, której faktura świetnie odwzorowuje naturalny wygląd drewna. Najbardziej trwałą okleiną jest tzw. Eco-fornir czyli okleina CPL, która najlepiej się sprawdzi w miejscach gdzie można napotkać zwiększoną wilgotność czyli kuchnia i łazienka.

drzwi_invado_3

Nie tylko skrzydła

Musimy pamiętać, że do skrzydeł należy dokupić klamkę oraz ościeżnicę stałą lub regulowaną. Ościeżnica stała będzie pasować do większości współczesnych mieszkań. Regulowana sprawdzi się w miejscach w których grubość muru jest niestandardowa np. w starych kamienicach. Zaletą ościeżnic regulowanych jest również ich prosty montaż oraz elegancki wygląd. Należy mieć jednak na uwadze iż w małych wnętrzach takie masywne obramowanie drzwi może zbytnio przytłaczać. Wtedy najlepiej wybrać ościeżnicę stałą.