Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Taras drewniany – dlaczego warto postawić na naturalne materiały?

Naturalny taras drewniany

Taras jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale także miejscem na aktywne spędzanie czasu. Jeśli mamy do niego dostęp to chcielibyśmy móc postawić na nim komfortowo leżak i poczytać książkę. Z drugiej strony moglibyśmy wyciągnąć matę do jogi lub zwyczajnie porozciągać się w komfortowych warunkach.
Warto więc postawić na taras z naturalnego drewna, który poza walorami estetycznymi będzie dawał nam gwarancję jakości przez lata.

Co musisz wiedzieć przed budową tarasu z naturalnych materiałów?

Trzeba pamiętać o tym, że tarasy tak jak każda konstrukcja wymagają solidnych fundamentów. Aby zapewnić im trwałość warto zainwestować w materiały wysokiej jakości. Jeśli już decydujemy się na naturalne drewno, to idealnie sprawdzą się legary tarasowe wykonane z sosny skandynawskiej. Materiał ten jest znany ze swojej wytrzymałości na warunki pogodowe a także uszkodzenia mechaniczne. Surowy klimat skandynawskich lasów w połączeniu z odpowiednią impregnacją sprawiają, że to drewno idealnie sprawdzi się jako podstawa pod taras drewniany. Dzięki technice suszenia komorowego legary sosnowe są wolne od grzybów i pleśni, przez co są bezpieczne dla wszystkich domowników, w tym także dla dzieci i zwierząt!

Deski tarasowe na każdą pogodę

Aby zagwarantować najwyższą jakość postawmy na mocne deski tarasowe wykonane z modrzewia syberyjskiego oraz impregnowanej sosny skandynawskiej. Podobnie jak legary spełnią one wszystkie wcześniejsze założenia. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego wysokiej klasy drewno będzie świetnym rozwiązaniem, które przetrwa przez wiele lat w każdym klimacie. Lata doświadczenia w branży pozwoliły na wyprodukowanie materiałów, które poradzą sobie z takimi warunkami atmosferycznymi jak polskie deszcze, śniegi i słońce. Dzięki trwałości deski cała rodzina będzie mogła cieszyć się dodatkową przestrzenią na zewnątrz nie martwiąc się o to, że taras może ulec zniszczeniu podczas sezonu w którym nie był używany.

Deski tarasowe są poddawane procesowi ryflowania, który dodatkowo wydłuża ich żywotność i zwiększa odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne – dzięki drobnym rowkom deski są mniej podatne na odkształcenia, a także pomagają one w odprowadzaniu wody podczas opadów czy z topniejącego śniegu. Rowki sprawiają, że taras schnie w szybszym tempie i jest gotowy do użytkowania po ulewnych deszczach. Dodatkowo faktura desek zwiększa przyczepność, dzięki niej nie musimy obawiać się niekontrolowanego poślizgu. Ryflowanie daje pewność, że deski tarasowe nadadzą się idealnie do montażu w pobliżu domowego basenu!

Duże przedsięwzięcie, prosty montaż

Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy fachowców, to możemy przygotować się samemu do montażu desek tarasowych! Aby taras służył rodzinie jak najdłużej musimy przygotować plan działania – w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić pozycję odnośnie elewacji, bo od tego zależy jak będziemy ustawiali legary. Deski i legary zawsze będą ustawione odwrotnie do siebie – jeśli decydujemy się na montaż desek wzdłuż elewacji, to legary powinny być ustawione w poprzek. Aby dowiedzieć się więcej  na temat poprawnego montażu desek tarasowych warto odwiedzić stronę scanwood.com.pl, na której znajduje się więcej materiałów blogowych i dokładna instrukcja.

Konserwacja tarasu z naturalnego drewna

Aby zachować estetyczny wygląd i właściwości drewnianego tarasu trzeba odpowiednio o niego zadbać.
Naszym przyjacielem będzie myjka ciśnieniowa, która szybko poradzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, a jeśli znajdziemy się w sytuacji gdzie plama jest bardzo odporna, to możemy potraktować ją twardą szczotką – uważajmy jednak aby nie zadrapać powierzchni!
W specjalistycznych sklepach możemy dostać również preparaty do czyszczenia drewna – warto dodać kilka kropel do zbiornika myjki ciśnieniowej lub umyć taras szczotką “na mokro”, dzięki temu preparat wspomoże działanie szczotki i zmniejszy szansę na zniszczenie parkietu.

Przeczytaj też