Psst! Kliknij tutaj i przeczytaj o technice gotowania SLOW COOKING.

Olejowanie tarasu – sposób na przedłużenie trwałości drewna. Co musisz wiedzieć o olejach?

Drewno na tarasie jest szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni UV. Na jego stan wpływa też m.in. częsta eksploatacja powierzchni, kurz i plamy oraz uszkodzenia mechaniczne. Przed tym wszystkim zabezpiecza olejowanie. Odpowiednio dobrane oleje mogą być dobrym rozwiązaniem przedłużającym trwałość drewna, ale trzeba pamiętać, że nie sprawdzi się ono u każdego.

 

Olejowanie – wady i zalety

Stosowanie oleju ma duże znaczenie ochronne i dekoracyjne. Ten produkt natłuszcza powierzchnię i sprawia, że kolor drewna jest bardziej intensywny. Jednocześnie wzmacnia jego strukturę i pozwala powierzchni oddychać. Dodatkowo, pokrywa ją warstwą ochronną, która zapobiega powstawaniu plam i zabezpiecza przed szkodliwym działaniem promieni UV. Co ważne, olej jest odporny na wodę i nie łuszczy się. Powierzchnia nim pokryta jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Chociaż to rozwiązanie ma wiele zalet, trzeba jednak pamiętać, że olejowany taras musi być pielęgnowany z większą starannością. Specyfika oleju powoduje, że z czasem zaczyna się on wycierać. Z tego względu, należy regularnie, np. co dwa lata (a najlepiej co rok), odświeżać powierzchnie tym samym olejem. Dbanie o taras pokryty olejem wymaga trochę więcej wysiłku niż w przypadku lakierowanych powierzchni. Ale w przeciwieństwie do lakierów lub lakierobejcy zazwyczaj unikamy uciążliwego szlifowania powierzchni przy renowacji. Właśnie dlatego nie jest to propozycja dla każdego.

Kiedy wybrać olej rozpuszczalnikowy?

Jeśli uważasz, że olejowanie drewna tarasowego sprawdzi się w Twoim przypadku, zastanów się, który olej wybrać. Do wyboru jest produkt rozpuszczalnikowy oraz wodny. Ten pierwszy sprawdzi się w miejscach narażonych na częste użytkowanie. Olej rozpuszczalnikowy głębiej wnika w strukturę drewna i dokładniej je zabezpiecza przed intensywną eksploatacją. Ten rodzaj oleju będzie też lepszy, jeśli Twój taras jest wyłożony bardzo suchym drewnem – dzięki rozpuszczalnikowi, drewno nie wchłonie zbyt dużo oleju i nie powiększy swojej objętości.

Olej rozpuszczalnikowy ma też walory dekoracyjne. Przykładowo, produkt Valtti Wood marki Tikkurila – https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Valtti-Wood-Oil-9l-olej-do-drewna/734 można barwić na 40 kolorów. Dzięki temu, możesz uatrakcyjnić wygląd tarasu. Ten typ oleju ma też jednak pewną wadę – cechuje go dość intensywny, nieprzyjemny zapach, który ulatnia się dopiero, gdy produkt wysycha. Dlatego też poleca się go stosować przede wszystkim na zewnątrz.

Dla kogo olej wodny?

Alternatywą dla rozpuszczalnego produktu jest olej wodny. Choć stosuje się go często we wnętrzach, może się też doskonale sprawdzić na tarasie. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na szybkim olejowaniu – wodny wariant produktu schnie w krótszym czasie. Na dodatek, nie ma nieprzyjemnego zapachu i lepiej penetruje drewno. Jego wadą jest natomiast mniejsza odporność na ścieranie. Dlatego jeśli taras jest często użytkowany, istnieje obawa, że olej szybciej się wytrze.

Jeżeli szukasz oleju wodnego, by nanieść go na powierzchnie, który były już wcześniej olejowane, wypróbuj Elit Traolja firmy Beckers – https://www.milabud.pl/pl/p/Beckers-Elit-Traolja-9l-olej-do-drewna-na-zewnatrz/1240. Może być barwiony na siedem kolorów i ma oznaczenie BASTA, które dowodzi, że jest on bezpieczny dla środowiska. Bez względu na to, jaki olej wybierzesz, możesz mieć pewność, że jego nakładanie nie sprawi Ci trudności – aplikacja jest prosta i nie wymaga pomocy fachowca.

Decydując się na olejowanie, pamiętaj, żeby korzystać z produktów wysokiej jakości. Pozostałe szybko ulegną przebarwieniu pod wpływem promieni UV. Wtedy najlepiej będzie je usunąć. Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczny środek. Na stronie https://www.milabud.pl/pl/c/usuwanie-starych-powlok/260 znajdziesz różne żele i inne preparaty, które służą do tego celu. Czyszczenie drewna ze starego oleju nie zajmie Ci dużo czasu, a może znacząco poprawić wygląd drewna.

Przeczytaj też