Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak naprawić uszkodzone drewno?

Uszkodzone drewniane elementy można naprawić za pomocą łatwych w użyciu i ogólnodostępnych produktów. Jednym z nich jest masa szpachlowa.

 

Powszechnie dostępna masa szpachlowa na bazie gipsu doskonale sprawdza się w pracach wykończeniowych do usuwanie zarysowań lub dziur z powierzchni ścian oraz sufitów. Pozwala ona nadać powierzchniom gładką strukturę i przygotować ją do dalszych prac wykończeniowych typu malowanie czy tapetowanie.

O ile osoby przeprowadzające remont we własnym zakresie – bez pomocy fachowców – wykorzystują takie masy szpachlowe, o tyle niewielki procent z nich ma świadomość tego, że na rynku dostępna jest masa szpachlowa do drewna!

 

naprawa_uszkodzonego_drewna

 

Masa szpachlowa do drewna

Jak sama nazwa wskazuje jest to produkt stworzony z myślą o usuwaniu różnych ubytków w materiale budowlanym jakim jest drewno. Przez wiele osób wykorzystywany jest do odnawiania takich drewnianych elementów jak:

   • okna drewniane. Pomimo tego, że coraz większą popularnością cieszą się okna plastikowe, bez wątpienia okna drewniane nadal są powszechnie używane. Ich minusem jest konieczność częstej pielęgnacji zapewniającej  utrzymanie ich w dobrym stanie. Taka pielęgnacja jest szczególnie ważna jeśli są to okna zewnętrzne. Dlatego, jeśli planujemy ich remont, warto sięgnąć po masę szpachlową do drewna. Zanim przystąpimy do jej aplikacji, ramę okna należy przygotować. Samo przygotowanie uszkodzonego drewna, a następnie jego renowacja nie jest procesem skomplikowanym. Aby to zrobić należy  usunąć stare powłoki farby, wyszlifować wierzchnią warstwę starego drewno papierem ściernym, odkurzyć dokładnie okno, a następnie na tak przygotowaną płaszczyznę położyć masę szpachlową za pomocą szpachelki. Po jej wyschnięciu należy ją wyszlifować i położyć odpowiedni impregnat oraz nową warstwę farby.
• parapety – ich renowację można wykonać postępując dokładnie tak samo jak zostało to opisane powyżej.
• balustrady balkonowe – tutaj proces renowacji wygląda również tak samo jak w przypadku naprawy okien drewnianych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że balustrada jest zazwyczaj także elementem dekoracyjnym.  Należy więc  do szlifowania użyć papieru ściernego o mniejszej grubości.

naprawa_uszkodzonego_drewna_1

A co zrobić z zarysowaną podłogą?

Masa szpachlowa pozwoli nam w prosty sposób odświeżyć nasze ściany i sufity, a masa szpachlowa do drewna drewniane okna. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy planujemy dodatkowo odświeżyć drewniane podłogi? Tutaj na pewno niezbędna będzie ekipa, która zajmie się ich wycyklinowaniem i nadaniem świeżego wyglądu. Czyli zeszlifowaniem starego lakieru, wygładzeniem podłogi i przygotowaniem drewna do ponownego lakierowania lub olejowania.

Przeczytaj też