Jak poprawnie wkładać sztućce do zmywarki?

zmywarka do naczyń

Od czasu do czasu każdemu zdarzy się wyjąć brudny widelec lub nawet niedomytą łyżkę ze zmywarki. Nie trzeba jednak wpadać w takiej sytuacji w panikę, ponieważ nie musi to z góry oznaczać tego, że zmywarka uległa awarii i trzeba będzie ją kosztownie naprawić lub nawet wymienić na nowe urządzenie. Może się bowiem okazać, że problem jest bardziej błahy, niż się wydaje i niedomyte sztućce to efekt po prostu złego ich włożenia do zmywarki. Jak wkładać sztućce do zmywarki, żeby uniknąć takich problemów?

 

Jak poprawnie wkładać sztućce do zmywarki?

Nowoczesne zmywarki to niezwykle skuteczne urządzenia. Jeśli więc po zakończeniu ich pracy nadal zdarzają się sztućce, na których znajdują się resztki jedzenia lub niedomyte fragmenty, to ewidentny znak, że sztućce zostały źle umieszczone w zmywarce. W czym może tkwić problem? Najczęściej niedomyta łyżka lub widelec to efekt jej nieprawidłowego umieszczenia, lub złego rozłożenia w przegródce na sztuce.

Głównym problemem i najczęściej popełnianym błędem podczas umieszczania sztućców w zmywarce, jest wkładanie ich uchwytem do góry. Jest to sposób intuicyjny, ponieważ to właśnie za uchwyt trzymamy widelec, gdy się nim posługujemy. Jak się jednak okazuje, ma to ogromne znaczenie dla efektywności jego czyszczenia w zmywarce. Wszystko z powodu kierunku wody dostającej się do zmywarki.

W ogromnej większości w zmywarkach wypływa ona bowiem z góry. Powoduje to, że zmieszana woda ze środkiem czyszczącym ma o wiele trudniejszy dostęp do elementu sztuca, którym się je. Ta część znajduje się u dołu, a tam detergent dochodzi w najmniejszym stopniu. Wystarczy zatem tylko wkładać je odwrotnie, czyli uchwytami do dołu, aby woda miała bezpośredni dostęp do tej części sztućca, którą się je i która ulega największemu zabrudzeniu.

Jednak uwaga, bo jeśli chodzi o noże, to wygląda to zupełnie inaczej. Jest to kwestia nie tego, że zostaną one źle umyte, lecz jest to po prostu sprawa bezpieczeństwa. Umieszczony ostrzem do góry nóż stanowi bowiem zagrożenie przy jego wyjmowaniu.

A co z naczyniami?

Jak więc widać, sprawa poprawnego wkładania sztućców do zmywarki jest prostsza, niż by można było sądzić. Co jednak z pozostałymi naczyniami, które również myje się w zmywarce? Czy i tu istnieją jakieś porady mogące ułatwić lub zwiększyć efektywność ich mycia? Oczywiście tak. Warto więc pamiętać np. o tym, że górny koszyk zarezerwowany powinien być jedynie na te najdelikatniejsze naczynia, takie jak szklanki czy też kubki. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że powinny być one umieszczane dnem do góry. Dolny kosz to natomiast miejsce tylko na większego gabarytu naczynia, takie jak garnki, czy też płaskie i głębokie talerze.

A w przypadku awarii zmywarki, polecamy skorzystać z profesjonalnej naprawy: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/