Regał na wino. Jaki wybrać?

W naszym kraju nie brakuje amatorów wina. Niektórzy mogą pochwalić się naprawdę pokaźnymi kolekcjami. Marzenia o własnej piwniczce to nieodłączny element winiarskiej pasji. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie do przechowywania wina.

Dysponując nawet niewielką przestrzenią możemy jednak urządzić namiastkę takiego miejsca. Pomogą w tym z pewnością odpowiednio dobrane regały i stojaki na wino. Efektowne, a zarazem praktyczne.

Wybieramy miejsce na wino

Pierwszym krokiem, zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego regału, powinno być wyznaczenie przestrzeni, w której będziemy chcieli wyeksponować naszą kolekcję. Oczywiście wiele zależy od naszych potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Jedni przeznaczą na ten cel przestronny kąt, innym będzie musiał wystarczyć kawałek pustej ściany czy równej powierzchni na półce albo w szafce. Producenci oferują nam obecnie również szeroką gamę niewielkiej wielkości, mobilnych stojaków. Ich ogromną zaletą jest możliwość swobodnego przestawiania z miejsca na miejsce. W przypadku małych mieszkań to rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń pomyślmy raczej o uniwersalnej, prostej i lekkiej pod względem wizualnym formie. Nie chcemy przecież, aby mebel zdominował wnętrze, ale by stał się jego uzupełnieniem.

Stojak na wino, który zrobi dobre wrażenie

Odpowiedni mebel do przechowywania wina, zwłaszcza, jeśli nasza kolekcja jest naprawdę imponująca, z pewnością dodaje wnętrzu klasy oraz prestiżu. Możemy go zlokalizować w kuchni lub jadalni, ale równie dobrze sprawdzi się w salonie, stanowiąc element reprezentacyjny. Na pewno warto zadbać, aby był dopasowany do całej aranżacji i posiadał atrakcyjną formę. Trzeba jednak pamiętać o jego praktycznej funkcji. Ma przede wszystkim w wygodny dla nas sposób przechowywać butelki z trunkiem. Od sposobu przechowywania wina zależy przecież jego smak.

Projektanci stojaków i regałów na wino mają ogromne pole do popisu. Dlatego meble te przyjmują mnóstwo form. Niektórzy wybierają proste, wręcz surowe regały, które mają być po prostu tłem dla butelek. Inni stawiają na fikuśne, zabawne i wielce oryginalne kształty, dzięki czemu regał wzbogaca wnętrze, w którym został ustawiony. Nie brakuje stojaków na wino, które bez wahania możemy nazwać małymi dziełami sztuki i elementami dekoracyjnymi mieszkania. Taki stylowy dodatek z pewnością doda charakteru każdemu wnętrzu.

Czym się kierować wybierając stojak na wino?

Pierwszym kryterium wyboru stojaka czy regału na wino powinna być aranżacja danego pomieszczenia. Mebel powinien się w nią idealnie wkomponować, zarówno pod względem stylu, jak i materiałów. Inne stojaki wybierzemy do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, inne do klasycznych czy skandynawskich. W tym pierwszym przypadku doskonałym wyborem będą lekkie, ażurowe stojaki z metalu, a także stojaki o geometrycznych formach. Możemy zdecydować się na nietypowe materiały np. plastik. W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentować się będą przezroczyste delikatne konstrukcje, dzięki którym butelki będą wyglądać, jak zawieszone w powietrzu. Osoby lubiące odważne rozwiązania w aranżacji wnętrz mogą wybrać zupełnie nietypowe kształty i soczyste kolory.

Do wnętrz klasycznych lub skandynawskich najlepiej pasują, rzecz jasna, regały drewniane. Trzeba przyznać, że nie ma bardziej idealnej pary, jak wino i drewno. Solidne, eleganckie i klasyczne rozwiązania wyglądają doskonale w tradycyjnych wnętrzach. Jeżeli zależy nam na odrobinie nowoczesnej elegancji, możemy postawić na metalowe dodatki lub wykończenia. Rustykalna i swobodna forma drewnianych stojaków na wino to dobry wybór do wnętrz stylizowanych na ludowe. Natomiast we wnętrzach w stylu skandynawskim, eklektycznym lub industrialnym fantastycznie wyglądać będą surowe deski tworzące określoną konstrukcje lub bijące w ostatnim czasie rekordy popularności meble z europalet. Jeżeli zależy nam na ożywieniu pomieszczenia i dodaniu mu charakteru, wybierzmy oryginalny stojak o zabawnym kształcie.

Regał na wino