Elektryczny, kelnerski, a może korkociąg? Poznaj rodzaje otwieraczy do wina.

Dla wielu osób to nie picie wina, a jego otwieranie jest wyjątkowym rytuałem. Rytuałem, który wymaga odpowiedniej oprawy rozpoczynającej się wraz z wzięciem do ręki otwieracza. W przypadku prawdziwych koneserów nie zawsze jest to zwykły korkociąg. Jeżeli zamierzasz zacząć przygodę z winem lub szukasz prezentu dla smakosza, poznaj rodzaje otwieraczy do wina.

Producenci win coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, proponując butelki z klasyczną nakrętką zamiast korkiem. Niemniej jednak nadal otwieracz do wina uważany jest za jeden z najważniejszych gadżetów w kuchni, dlatego warto go mieć. Szczególnie, jeśli użytkownicy preferują picie win bardziej luksusowych – z wyższej półki cenowej. Te bowiem nadal opatrzone są korkiem.

Prosty korkociąg

Klasyczny korkociąg to otwieracz do wina w kształcie litery T: z rączką (drewnianą lub plastikową), od której prostopadle odchodzi spirala ostro zakończona.

Zasada działania jest prosta: należy wbić ostrze w korek, a następnie kręcić rączką zgodnie ze wskazówkami zegara.

Otwieracz do wina z przekładnią zębatą

Jest to tzw. motylek – jeden z najczęściej spotykanych korkociągów. Jego popularność wynika przede wszystkim z łatwości obsługi i prostoty otwierania zakorkowanego trunku.

Taki otwieracz należy wkręcić w korek (z ramionami otwieracza uniesionymi do góry) – aż do momentu, w którym dolny kołnierz tulei nie oprze się o brzeg szyjki. Potem wystarczy tylko ramiona otwieracza opuścić w dół – korek zostanie wciągnięty do wnętrza tulei.

Otwieracz elektryczny

Ten rodzaj otwieracza to nowoczesna wersja korkociągu, dzięki któremu otwieranie butelki jest szybsze i łatwiejsze.

Jego zasada działania jest prosta: otwieracz należy nałożyć na korek, a następnie przycisnąć konkretny przycisk. Dosłownie w kilka chwil butelka będzie otwarta.

Elektryczny otwieracz, choć ma wiele zalet, nie nadaje się do wszystkich butelek. Nie można nim otwierać win zamkniętych korkiem z tworzyw sztucznych, a także win musujących oraz szampanów.

Korkociąg kalifornijski

Ten otwieracz to dość specyficzny rodzaj korkociągu. W przeciwieństwie do klasycznego modelu, posiada dwa metalowe, różnej długości „wąsy”. Wsuwa się je między korek a wewnętrzną stronę szyjki butelki.

Tego rodzaju otwieracz jest szczególnie polecany do uszkodzonych albo starych korków.

Kelnerski otwieracz do wina

Ten otwieracz przeznaczony jest dla profesjonalistów: kelnerów czy sommelierów. Przez wiele osób uważany za jeden z najlepszych, mimo że wymaga wcześniejszej nauki jego obsługi.

Jak działa? Ostro zakończoną spiralę należy wbić w korek i wkręcić do momentu oporu. Następnie należy wyciągnąć korek za pomocą ramienia działającego na zasadzie dźwigni.

Wybierając otwieracz do wina, zwróć uwagę na swoje oczekiwania oraz uwzględnij rodzaj i stan korka. Musisz bowiem pamiętać, że nie wszystkie korkociągi poradzą sobie z korkami wykonanymi z tworzyw sztucznych czy korkami uszkodzonymi.

Zapisz