Jak dobrać odpowiednią długość i kolor firanek?

Istotnym elementem aranżacji każdego mieszkania są firanki. Pełnią one kilka funkcji, w tym: dekoracyjne oraz praktyczne (zapewniają prywatność). Firanki do salonu muszą mieć odpowiednią długość, jak również powinny idealnie dopełniać wystrój. Podpowiadamy jakie firanki wybrać i jak dobrać rozmiar firany.

Firanki dzieli się na te, sięgające podłogi, przed parapet oraz za parapet. Niemniej firanki do salonu powinny być długie, do samej podłogi. Jest to rozwiązanie eleganckie i ponadczasowe. Popularny wymiar to firanki 140×270. Nie zawsze jest jednak możliwość zawieszenia takich firanek. Najlepiej zdecydować się wówczas na firanki do salonu sięgające nieco poza krawędź parapetu. Dla uzyskania lepszego efektu, można się zdecydować na długie zasłony do krótkich firanek. Wbrew pozorom – taki komplet świetnie się razem prezentuje.

Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, to wszystko zależy od panującego w salonie stylu. Uniwersalnym wyborem będą firanki kremowe, stanowiące niejako bazę dla pozostałych elementów aranżacji i dodatków. Jasne firanki (firanki kremowe, beżowe, złamana biel, szare) rozjaśnią i optycznie powiększą wnętrze, a ponadto subtelnie wpasują się w całość aranżacji. Można wówczas dobrać nieco „mocniejsze” dodatki, jak na przykład wzorzysty dywan, pled na sofę, poduszki itd.

Dobór szerokości i długości firan do rozmiarów okna

Nasuwa się pytanie: jak mierzyć firanki? Mierzenie należy rozpocząć od górnej krawędzi karnisza – jeżeli decydujemy się na firanki na przelotkach. Tradycyjne firanki należy dobierać, mierząc długość od połowy żabek. Firanki pod parapetem powinny się kończyć 5-20 centymetrów właśnie poniżej linii parapetu. Natomiast firanki krótsze – około 1,5-2 centymetrów na parapetem. Z kolei długie sięgające połogi firany i zasłony można wystylizować na dwa sposoby: mogą się kończyć 2 centymetry nad podłogą lub leżeć na podłodze (należy wówczas dodać 5 centymetrów zapasowego materiału do pomiarów). Odległość firanki od podłogi to nie wszystko. Musisz jeszcze dobrać szerokość. Przyjmuje się, iż powinna stanowić 1,5 szerokości samego okna. Może to być jednak również dwu- lub trzykrotność – uzyskamy wówczas efekt gęstej marszczonej firanki.

Jak dobrać odpowiednią firanę do aranżacji?

Firanki do kuchni, firanki do sypialni czy salonu – zawsze jest to element, który dopełnia aranżację i dodaje pomieszczeniu uroku. Idealna firanka subtelnie wpasowuje się w całość wystroju. Dopiero, gdy jest źle dobrana, to zauważamy, jak duże ma znaczenie jej właściwy dobór. By tego uniknąć – warto pomyśleć o wyborze firanki, pasującej do ogólnego klimatu pomieszczenia. Prawidłowa długość i szerokość firan to połowa sukcesu, jednak równie ważny jest design i kolorystyka tego dodatku.

Do wyboru mamy dziś obecnie szereg rozmaitych produktów, różniących się wzornictwem oraz zastosowanym materiałem.

  • Industrialne wnętrza aż proszą się o nowoczesne firanki o prostym designie, dopełnione mięsistą zasłoną w głębokim kolorze (na przykład butelkowej zieleni).
  • Styl skandynawski hołduje prostocie, naturalnym materiałom i jasnym barwom, dlatego sprawdzą się długie firany w klasycznym białym kolorze. Można pokusić się także o lniane lub bawełniane zasłony.
  • Salon w stylu prowansalskim czy rustykalnym będzie idealnym miejscem, w którym odnajdą się krótkie firany. Mogą być haftowane w kwiaty (najlepiej kremowe, udekorowane fioletowymi kwiatami lawendy).

Jak zatem widać – podstawą jest prawidłowe wymierzenie okna i dobór właściwych wymiarów firanki. Świetny efekt można uzyskać przy pomocy klasycznych i ponadczasowych jasnych firanek, jednak możliwości jest naprawdę wiele. Pamiętajmy tylko o tym, że firanka ma dopełniać wnętrze i korespondować z całością aranżacji.