Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jak wybrać odpowiednią aranżację okna? Praktyczne wskazówki.

fot. pixabay.com / guregure

Wybór zasłonki czy firanki do kuchni, pokoju, salonu wydaje się być dziecinnie prostym zadaniem. W rzeczywistości tak łatwo nie jest.

Decydując się na wybór firanek, zasłon czy jakiejkolwiek ozdoby naszego okna – zapominamy o najważniejszych sprawach. Kierujemy się zazwyczaj modą, często gustem. Kupujemy to, co nam się podoba, bądź wybieramy podobną aranżację do tej, która widzieliśmy u przyjaciółki. Zapominamy przy tym o kilku podstawowych rzeczach, które są kluczowe w podejmowaniu decyzji w tym zakresie. Chodzi przecież o to, abyśmy wydali pieniądze mądrze i byli szczerze zadowoleni z dokonanego zakupu.

Określ funkcjonalność.

To kluczowa rzecz, o której nie sposób zapomnieć. Zdecyduj czy zależy Ci tylko i wyłącznie na dekoracji? A może również chcesz, za pomocą zasłon regulować światło w pokoju dziennym czy dziecięcym? W przypadku, kiedy chcesz osłonić się przed nadmiarem słońca czy wścibskim wzrokiem sąsiadów, już wiesz, że należy szukać bardziej kryjących zasłon. To dobre rozwiązanie, kiedy mieszkasz blisko ulicy czy w bloku na parterze. Jeśli bierzesz pod uwagę tylko funkcję dekoracyjną – możesz pomyśleć o połączeniu firan z zasłonami.

Zwróć uwagę na rodzaj pomieszczenia.

Niezwykle ważne jest dokładnie przyjrzenie się wnętrzu, do którego planujemy zakupić firany i zasłony. Określ wielkość okien i samego pokoju, ustal czy jest ono słoneczne czy raczej zacienione. Taka wiedza przyda Ci się przy doborze tkanin. Jeśli masz mały pokój, zrezygnuj z ciężkich materiałów i długi zasłon. Niepotrzebnie zmniejszą optycznie i tak już małe pomieszczenie.

Aranżację dobierz do stylu.

Jeśli masz pomieszczenie urządzone w stylu retro – nowocześnie firany i zasłony nie będą dobrym pomysłem. Również w futurystycznych wnętrzach nie sprawdzą się ciężkie, wzorzyste zasłony. Zatem widzisz, jak istotne jest zwrócenie uwagi nie tylko na kolorystykę, ale również i styl pomieszczenia. Istotną sprawą jest również długość firan i zasłon. Zdecyduj czy odpowiednia będzie do parapetu, nieco dłuższa, która sięga poniżej linii parapetu czy też do podłogi. To, która opcja będzie najlepsza również ma związek z wystrojem pomieszczenia, Ładna aranżacja okna to taka, która doskonale komponuje się z wnętrzem. Sprawia, że nabiera on nowego wyrazu, jest jego przysłowiowym „oknem” na świat, dodaje świeżości. Nieodpowiednio dobrane firany czy zasłony mogą przytłaczać i psuć efekt ładnie urządzonego pomieszczenia. Przeglądaj propozycje aranżacji w Internecie czy katalogach albo specjalistycznych czasopismach z pewnością znajdziesz inspiracje, które z powodzeniem będziesz mógł zastosować w swoim domu.

Pamiętaj: Karnisz ma znaczenie.

Przy wyborze zasłon czy firan mało, kto zastanawia się karniszem. Okazuje się, że odgrywa on bardzo ważną rolę. Jest wiele rodzajów karniszy, ale również wiele sposobów powieszenia firanki czy zasłon. W praktyce okazuje się, że nie wszystkie karnisze nadają się do każdego typu zasłon. Lepiej wziąć to pod uwagę zanim zdecydujesz się na zakup. Ciężkie, bogate zasłony najlepiej wyglądają z minimalistycznym karniszem. Jeśli jednak kupiłaś proste, jednobarwne zasłony, możesz poszaleć i dopasować o taki o nietypowym kształcie czy oryginalnymi ozdobami.

Artykuł powstał dzięki http://firanyzaslonykarnisze.eu/ dystrybutorowi ekskluzywnych tkanin dekoracyjnych, firan, zasłon, rolet rzymskich, karniszy oraz dodatków.

Przeczytaj też