Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Rodzaje rolet okiennych.

Obecnie w modzie są wszelkie ozdoby okienne. Zatem zarówno rolety, jak i tradycyjne zasłony mogą z powodzeniem nadać charakteru naszemu wnętrzu. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ich stylu i kolorystyki do designu całego pomieszczenia. Oto najważniejsze rodzaje rolet dostępne na naszym rynku.

Rolety zwijane

Są one nazywane również klasycznymi. Rolety zwijane są nadal najbardziej popularnymi z przysłon okiennych. W sklepach znajdziemy je w wielu wzorach i kolorach oraz wykonane z różnych materiałów. Tego typu rolety są bardzo uniwersalne, gdyż pasują zarówno, jako zasłony do kuchni, zasłony do salonu czy sypialni, jak i do pomieszczeń biurowych. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki wzór rolet wybierzemy. Tego typu rolety obsługuje się za pomocą sznureczka, który umożliwia nawijanie ich na specjalną rolkę. Może to być wykonywane ręcznie lub przy użyciu silnika. Wśród rolet zwijanych wyróżnia się rolety wolnowiszące oraz kasetowe (zabudowane, przylegające do okna). Tańszym rozwiązaniem są rolety wolnowiszące. Zaś rolety kasetowe, ze względu na montaż w specjalnych prowadnicach (przylegających do ramy okiennej) są nieco droższe.

Rolety plisowane

Wyglądają niczym wykonane z materiału na plisowaną spódniczkę. Dobrze sprawdzają się w nietypowych oknach, gdyż można je zamontować między listwami przyszybowymi. Umożliwiają swobodne korzystanie z okna (nie przeszkadzają przy otwieraniu i rozszczelnianiu). Na rynku dostępne są rolety plisowane jednofunkcyjne (zwijane od dołu do góry) oraz dwufunkcyjne (zwijane w dwie strony, od dołu go góry oraz od góry do dołu).

Rolety rzymskie

Doskonale nadają się jako zasłony do sypialni, pokoju dziecięcego lub dziennego. Są delikatne i stylowe. Raczej nie będą pasowały do wystroju pomieszczeń biurowych. Rolety rzymskie stanowią idealne połączenie firanek ze zwykłymi roletami. Sprawdzają się zarówno, jako ozdoba okna, jaki i pod kątem użytkowym (chronią przed słońcem i nadają pomieszczeniom prywatności). Rolety rzymskie są tak skonstruowane, że po podciągnięciu przy pomocy specjalnego sznureczka składają się w fale. Materiał, z którego są wykonane jest wzmacniany poprzecznymi fiszbinami, dzięki czemu rolety składają się równomiernie. Na rynku znajdziemy je w różnych wzorach i kolorach, zatem każdy dobierze coś pasującego do swojego wnętrza. Część z rolet montuje się na zwykłym karniszu rurkowym, zaś niektóre są montowane na specjalnych uchwytach. Rolety rzymskie możemy kupić za pośrednictwem sklepu internetowego firmy Mango.

Rolety austriackie

Podobnie jak rolety rzymskie regulowane są przy pomocy specjalnej linki. Po ściągnięciu sznureczkiem tworzą fantazyjne marszczenia, które układają się niczym pokaźne zasłony. Przy zakupie rolet austriackich należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego są zrobione. Jedynie te wykonane z odpowiedniej tkaniny będą się marszczyć we właściwy sposób. Nadają się do wnętrz umeblowanych w tradycyjny sposób. W nowoczesnych i surowych pomieszczeniach lepiej od rolet austriackich będą się prezentowały rolety tradycyjne lub plisowane.

Przeczytaj też