Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jakie rolety wybrać? Przegląd popularnych typów rolet wewnętrznych.

Rolety dzień noc, zaciemniające, półprzepuszczające – w sklepach znaleźć można kilka typów rolet, z których każdy ma swoje zalety. Jakie rolety wewnętrzne wybrać? I jakimi kryteriami kierować się w wyborze?

Zaciemniające, dzień noc, klasyczne? Jakie rolety wybrać?

Klasyczne rolety do każdego pomieszczenia

Proste, tanie i funkcjonalne – klasyczne rolety półprzepuszczające to rozwiązanie, na które można zdecydować się w każdym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzają się zarówno jako samodzielna dekoracja okna, jak i jako wsparcie dla tradycyjnych firan (pełnią wtedy funkcję zasłon). Niektórzy tradycjonaliści montują rolety również przy pozostawieniu pełnej dekoracji okna – rolety mają wtedy głównie funkcje zapewniania prywatności, a zasłony są jedynie dekoracyjnym elementem.

Rolety dzień noc – elegancja i funkcjonalność

Ciekawym połączeniem stylu i wygody są rolety dzień noc, które pozwalają precyzyjnie regulować ilość światła w pomieszczeniu. Wyglądają bardzo atrakcyjnie i mogą stanowić samodzielną dekorację okna. W zależności od modelu, można dobrać je do każdego stylu pomieszczenia – od nowoczesnego po klasyczny.

Rolety 100% zaciemnienia

Te podgumowane rolety zapewniają ograniczenie dostępu światła do pomieszczenia. Stosowane są zamiast klasycznych, ciężkich kotar i w pełni blokują promienie słoneczne. Są idealnym rozwiązaniem w okresie letnim, gdyż zmniejszają nagrzewanie się pomieszczenia.

Jakie rolety wybrać do salonu?

W salonie sprawdzi się każdy rodzaj rolet. Jeśli zależy nam na niedrogich roletach, które przede wszystkim spełnią funkcję zapewniania prywatności, to idealnym rozwiązaniem będą rolety klasyczne. Nieco bardziej dekoracyjną formę, mogącą w pełni zastąpić klasyczne firany z zasłonami, są rolety dzień noc. Jeśli pokój dzienny wykorzystywany jest również jako sypialnia, to sensownym rozwiązaniem będą rolety zaciemniające.

Jakie rolety wybrać do kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym potrzebujemy dużej ilości światła i jednocześnie chcemy zachować możliwość obserwacji tego, co dzieje się dookoła, dlatego jednym z najlepszych rozwiązań w kuchni są rolety dzień noc. Pozwalają one na przesłonięcie wnętrza pomieszczenia przed wzrokiem sąsiadów (poziome pasy działają niemalże jak zazdrostki), a jednocześnie nie zasłaniają widoczności. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem bądź częścią jadalną, po zmroku można całkowicie przesłonić rolety dzień noc i zachować pełną prywatność.

Jakie rolety wybrać do sypialni?

W zależności od naszych preferencji związanych ze snem i śróddziennymi drzemkami, najlepszym wyborem do sypialni będą rolety zaciemniające bądź rolety dzień noc. W rolety zaciemniające warto zaopatrzyć się wtedy, kiedy jesteśmy miłośnikami drzemek w ciągu dnia, kiedy sypialnia znajduje się od strony wschodniej oraz kiedy do spokojnego zasypiania potrzebujemy całkowitej ciemności. To również idealne rozwiązanie dla mieszkańców dużych miast. Badania przeprowadzane nad snem wykazują, że niebieskie światło ekranów oraz sztuczne światło ulicznych lamp zaburza proces spania i nawet jeśli wydaje się nam, że nam ono nie przeszkadza, to i tak wpływa negatywnie na jakość naszego snu. Dlatego najlepiej się od niego odciąć za pomocą rolety 100% zaciemnienia.

Rolety zaciemniające przydadzą się również w pokoju gościnnym – zwłaszcza, jeśli zdarza się nam gościć osoby z zagranicy – szczególnie Europy Zachodniej. Mieszkańcy Francji, Włoch, Hiszpanii są przyzwyczajeni do spania w całkowitych ciemnościach przy zaciągniętych roletach zewnętrznych, których brak w polskich domach bywa dla nich problematyczny.

Zobacz przykładowe rolety zaciemniające w sklepie DecoDesign

Przeczytaj też