Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Pokoje na poddaszu – jak chronić je przed nagrzewaniem?

fot. pexels.com

Projekty domów jednorodzinnych bardzo często zakładają, że powierzchnia tuż pod poddaszem również będzie użytkowa. To powoduje konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac remontowo-budowlanych, które zagwarantują komfort egzystencji w takich pomieszczeniach. Sprawdź, jak ochronić poddasze przed wysokimi temperaturami.

Aby utrzymać komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniach na poddaszu, trzeba przede wszystkim zadbać o dobrą izolację budynku oraz poszycia dachowego. W przeciwnym razie komfort cieplny w pokojach nie będzie na zadowalającym poziomie. Aby redukować ciepłotę w pokoju na poddaszu, warto też wykorzystać markizy solarne.

Ochrona poddasza przed oddziaływaniem słońca – najlepsze sposoby w pigułce

Chcesz utrzymać optymalne wartości temperaturowe w pokojach przygotowanych
na poddaszu użytkowym? Możesz wykorzystać kilka metod, które pomogą Ci skutecznie obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni Celsjusza. Podstawą do utrzymania komfortu cieplnego jest izolacja poszycia dachowego oraz całej bryły budynku.

Dodatkowe systemy, które warto zamontować w nieruchomościach, jeśli nadmierna ciepłota pomieszczeń na poddaszu doskwiera domownikom to:

  • rolety zewnętrzne i wewnętrzne,
  • markizy solarne,

Z takich rozwiązań można skorzystać nawet wtedy, kiedy nieruchomość jest już wybudowana. Niemniej jednak najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie komfortu cieplnego na poddaszu jest montaż markiz solarnych i rolet na oknach dachowych. Dzięki temu do pomieszczeń wpada mniej promieni słonecznych.

Markizy i rolety przeciwsłoneczne – jak wpływają na temperaturę w pokojach?

Montaż markizy solarnej oraz rolet przeciwsłonecznych na oknach dachowych to świetne rozwiązanie. W ten sposób można ograniczyć nagrzewanie poddasza nawet o 93%, a także całkowicie zacienić pomieszczenia mieszkalne. Ogromnym atutem jest brak dodatkowego okablowania, co przekłada się na estetykę zastosowanego rozwiązania.

W pomieszczeniach na poddaszu to właśnie okna dachowe powodują wzrost temperatury oraz nagrzewanie się pomieszczeń. Z tego względu warto pomyśleć nad montażem solarnej markizy zewnętrznej. To proste i funkcjonalne rozwiązanie, które znacznie poprawi komfort życia w pokojach na poddaszu.

Jaka temperatura na poddaszu jest optymalna dla człowieka?

Brak zastosowania jakiejkolwiek metody neutralizacji oddziaływania promieni słonecznych na powierzchnię poddasza może powodować, że temperatury w pomieszczeniach będą sięgać nawet do 30 stopni Celsjusza. Takie wartości powodują ogromny dyskomfort u domowników.

Optymalne warunki do codziennej egzystencji to temperatura na poziomie średnio 23-25 stopni Celsjusza. Aby zapewnić w pokojach na poddaszu takie wartości, niezbędne jest zastosowanie skutecznych metod pozwalających na odbijanie promieni słonecznych z powierzchni okien dachowych.

Chcesz mieć pewność, że poddasze nie będzie nadmiernie nagrzane w środku lata? Zadbaj o izolację dachu, ścian, stropów, a także zamontuj markizy i rolety okienne.

Przeczytaj też