Jak wybrać odpowiedni materac? Przewodnik.

Zakochana para zabawnie zachowująca się na łóżku

Z powodu niewygodnego, starego materaca nie masz pełnej możliwości dobrze się wyspać? Bolą Cię plecy, szyja i drętwieją nogi? W takim razie najwyższa pora na zakup nowego. Sprawdź, czym się kierować podczas oglądania i zakupu, aby wybrać mądrze i cieszyć się komfortowym snem.

 

Aspekt pierwszy: rodzaj materaca

Rodzaj materaca, którego potrzebuje każda osoba, zależy od osobistych preferencji. Przy tak wielu odmianach produktów często jest to najtrudniejszy wybór. Wśród najpopularniejszych typów spotykanych w sklepach znajdują się materace piankowe z funkcją memory, lateksowe, sprężynowe i kieszeniowe.

Jeżeli chodzi o nowsze modele materaców piankowych z funkcją memory, to pamiętają kształt ludzkiego ciała, stanowiąc doskonałe podparcie dla kręgosłupa podczas snu. Wiele lepszych egzemplarzy jest zaprojektowanych w taki sposób, aby lepiej wentylować ludzkie ciało i odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Materace lateksowe sprężynowe z kolei są znane ze swoich właściwości chłodzących oraz komfortu. Osoby, którym zależy na mocnym podparciu w trakcie snu, mogą wybrać materace wyposażone we wkład sprężynowy obłożony pianką. Materace sprężynowe, jak sama nazwa wskazuje, cechują się tym, że są zbudowane ze sprężyn, z których każda znajduje się w osobnej kieszonce, dzięki czemu sprężyny pracują niezależnie od siebie. Stanowią komfortowy wybór dla osób, które cenią sobie wysoką jakość snu i nie chcą oszczędzać kosztem swojego zdrowia. Materace kieszonkowe można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego https://dreamsdesign.pl/oferta/materace/kieszeniowe.

Aspekt drugi: budżet

W sklepach można spotkać produkty o różnych cenach. Rozpiętości kwotowe materaców są naprawdę duże – od 100 złotych do 5000 złotych i więcej. Przymierzając się do zakupu nowego, dwuosobowego materaca dobrej jakości, który posłuży przez co najmniej 8 kolejnych lat, warto dysponować kwotą rzędu co najmniej 1000 – 1500 złotych.

W przedziale 2000 – 2500 złotych można już nabyć dwuosobowy materac rozmiarów 160×200 centymetrów wykonany z wysokiej klasy materiałów, który wystarczy na najbliższych 10 lat. W takiej kwocie można już kupić solidny, komfortowy produkt, który posłuży na długo. W przypadku osób, dla których nocny wypoczynek jest szczególnie ważny, a które dysponują dużą sypialnia, dobrym wyborem może być zakup większego łóżka o rozmiarach 180×200 czy 200×220 centymetrów.

Aspekt trzeci: stopień twardości

Materace mocno różnią się pomiędzy sobą także stopniem twardości. Lekarze ortopedzi generalnie zalecają zakup materaca o średniej klasie twardości. Ani zbyt miękki, ani zbyt twardy materac nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. W przypadku osób, które nie ważą więcej niż 60 kilogramów, świetnie sprawdzą się materace określane stopniem twardości H1. Osoby o większych gabarytach przekraczających 100 kilogramów mogą wybrać materac o wyższej twardości. Wymagania użytkowników dotyczące podparcia podczas snu będą się różnić w zależności od ich wagi i budowy ciała, dlatego warto dobrze rozważyć ten aspekt podczas wyboru materaca idealnego dla siebie.