Jaki typ prześcieradła wybrać?

Materac sprawia, że śpimy nie tylko zdrowo, ale i wygodnie. Efekty korzystania z niego są długofalowe, ale trudne do przewidzenia przy pierwszym kontakcie. W przypadku prześcieradła, które pokrywa materac, jest zupełnie na odwrót. To właśnie z prześcieradłem mamy bezpośredni kontakt podczas snu, a efekty korzystania z niego odczuwamy od razu. Często jednak jego wybór bagatelizujemy, uznając prześcieradło za najmniej istotny element układanki, która zapewnia nam komfort snu. I choć jego koszt nie jest wysoki, zamiast kupować kolejne prześcieradła w poszukiwaniu tego idealnego, zastanówmy się jeszcze przed zakupem, jaki typ będzie dla nas idealny.

Z wielkim zaangażowaniem wybieramy stelaż, ale z jeszcze większym materac. Dobieramy poduszkę i kołdrę do naszych upodobań, a na samym końcu kupujemy prześcieradło. Często bez zastanowienia i przywiązywania wagi do jego materiału i formy. Kolejność jest prawidłowa, ale powinniśmy pamiętać, że każdy z tych elementów powinniśmy wybierać z takim samym zaangażowaniem. Bo nawet najmniejszy błąd może spowodować, że sen nie będzie do końca komfortowy.

Powinno nam na tym zależeć, ponieważ zakup łóżka to poważna i często niemała inwestycja. Byłoby więc szkoda zaprzepaścić ją jednym nieprzemyślanym zakupem. A tak bardzo często jest w przypadku prześcieradła. Powinniśmy pamiętać, że prześcieradło kupujemy nie tylko dla siebie, ale również dla materaca. Stanowi ono bowiem dla niego powłokę ochronną. Dobrze dobrane, wpłynie na dłuższą żywotność materaca.

Zacznij od rozmiaru

Zakupy powinniśmy zacząć od rozmiaru. Zdaniem wielu, to najłatwiejsze zadanie, ale ile razy zdarzyło się, że po rozpakowaniu prześcieradła okazało się, że jest ono za duże lub co gorsze, za małe. Większość prześcieradeł posiada dodatkowe centymetry, tzw. zakładkę, która umożliwia schowanie boków prześcieradła do ramy. Dzięki temu zapobiegamy jego podwijaniu. Zwykle jest to od 10 do 15 cm z każdej strony do podanych wymiarów.

Pamiętajmy więc, by przed zakupem zmierzyć prześcieradło i upewnić się, że będzie pasować na nasze łóżko. Nie zapominajmy jednak, że wysokość materaca jest różna i standardowa zakłada może być niewystarczająca. Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie wybór prześcieradła na łóżko o większych wymiarach. Przy wysokim materacu o rozmiarze 160×200 wybierzmy prześcieradło o wymiarach 180×200. Nigdy odwrotnie.

Wygodne nie tylko do spania

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonane jest prześcieradło. Nie zapominajmy, że spędzamy na nim kilka godzin każdego dnia, więc powinno być przyjemne w dotyku i komfortowe. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o przepuszczalność powietrza. Wpłynie to nie tylko na higienę snu, ale i na sam materac. Najlepszym wyborem będą prześcieradła z naturalnych materiałów: bawełna, dżersej, satyna. O tym, które wybierzemy zdecydują ich właściwości oraz cena. Bawełna jest mało rozciągliwa, w przeciwieństwie do dżerseju, który jest odporny na częste pranie. Dodatkowe ciepło zapewni z kolei prześcieradło frotte, ale nie sprawdzi się latem, bo będzie nam po prostu za gorąco. Satyna to materiał z górnej półki cenowej, ale bardzo wytrzymały i elegancki.

Materiał ma dodatkowe znaczenie, gdy rozważaniom poddajemy typ prześcieradła. W ostatnim czasie najbardziej popularne są te na gumce, ale coraz chętniej sięgamy również po te tradycyjne. Prześcieradła z gumką są idealnym rozwiązaniem w przypadku łóżek dla dzieci. Gumka zapobiega ściąganiu, ale z czasem takie prześcieradła rozciągają się i zaczynają fałdować. Dlatego w tym przypadku bardzo ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru. Kłopot może sprawiać zakładanie i składanie prześcieradła z gumką, ale mimo wszystko gospodynie cenią sobie jego praktyczność.