Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Krzesło „Panton One” ma już 60 lat.

Krzesło Panton One jest jednym z najbardziej charakterystycznych siedzisk wywodzących się ze skandynawskiego wzornictwa. Zaprojektował je w 1955 roku Verner Panton uważany obecnie za jednego z najbardziej wpływowych designerów XX wieku. W 2003 roku krzesło zostało reaktywowane przez Joakima Lassena z Montana Møbler A/S.

 

Verner Panton studiował na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych (Det Kongelige Danske Kunstakademi) i ukończył ją w 1950 roku. Podczas swojej kariery stworzył wiele innowacyjnych i futurystycznych projektów z przeróżnych materiałów. Ikonę duńskiego designu w postaci krzesła Panton One (które wcześniej nazywało się Tivoli Chair) zaprojektował dla restauracji w Ogrodach Tivoli w Kopenhadze. W tym roku to krzesło obchodzi swoją 60 rocznicę powstania.

 

skandynawskie_krzeslo_panton_one_2

skandynawskie_krzeslo_panton_one_1

 

Panton One to krzesło, które charakteryzuje idealne wręcz połączenie lekkości z trwałością. Siedzisko to ręczna praca, która profesjonalnemu tkaczowi zajmuje do dwóch godzin, a na jego utkanie zużywa 60 do 100 metrów poliuretanowego sznurka. Dziś to krzesło dostępne jest w ofercie Montana aż w piętnastu odcieniach. Aktualnie obok klasycznego Panton One dostępne są także inne rodzaje Panton dostosowane do przeróżnych potrzeb.

 

skandynawskie_krzeslo_panton_one_3

 

Wyłącznym przedstawicielem marki Montana w Polsce jest Inspiratique – dystrybutor kilku najbardziej znanych skandynawskich marek meblowych i oświetleniowych.

Przeczytaj też