Podkładki na stół – eleganckie i praktyczne.

Stół widoczny z góry, a na nim kawałek obrusu w czerwono białą kratę

Podkładki na stół to bardzo praktyczne przedmioty codziennego użytku, ale przydają się również podczas uroczystości rodzinnych czy innych ważnych okazji. Jeśli jeszcze ich nie masz, a ciekawi cię, dlaczego w ogóle ktoś z nich korzysta, pewnie zainteresuje cię ten artykuł. Zapewniamy, że to nie tylko wyposażenie dla snobów.

 

Główna funkcja podkładek

Przede wszystkim mają ochronić stół w jadalni przed jakimikolwiek zabrudzeniami i potencjalnymi zniszczeniami (na przykład w wyniku wysokiej temperatury). Tworzą warstwę izolującą między spodem talerza a stołem. Często w kształcie prostokątów, które zabezpieczają dodatkowo miejsce po bokach talerza. Dodatkowo stół można zabezpieczyć nakładką, czyli długą serwetą, którą kładzie się wzdłuż stołu – tam, gdzie z reguły stawia się potrawy. Przeznaczone są one do stołów prostokątnych, w przypadku okrągłych należy skorzystać z dużej podkładki na stół położonej na środku.

Być może nasz stół nie jest na tyle wyjątkowy, aby tak się nim przejmować za każdym razem, gdy coś przekąszamy, jednak jeśli nasz stół jest wykonany z pięknego, starego drewna lub szkła – dbanie o niego jest koniecznością. I o ile sami jedni korzystamy ze stołu, o tyle większa szkoda nie powinna zostać wyrządzona, ale sytuacja zmienia się, jeśli mamy rodzinę (w szczególności dzieci) lub zapraszamy na obiad gości. Wtedy ryzyko zniszczenia stołu rośnie zależnie od ilości osób (w przypadku dzieci liczy się razy dwa, w wyjątkowych przypadkach trzy) i częstotliwości korzystania. Podkładki na stół stają się wtenczas niezbędne. Co prawda jest jeszcze możliwość korzystania z samych obrusów, ale chyba lepiej opierać się na szybkim przetarciu podkładek niż ciągłym nastawianiu prania, ze względów zarówno ekonomicznych oraz ekologicznych, jak i praktycznych.

Podkładki na stół

Oczywiście podkładki na stół dostępne są na rynku we wszelkich wymarzonych rozmiarach, kolorach i kształtach. Poza funkcją praktyczną pełnią więc także funkcję dekoracyjną. Na co dzień możemy zaszaleć i mieć dla każdego członka rodziny podkładkę o innym kształcie i kolorze, co z pewnością ożywi atmosferę i wprowadzi pozytywny nastrój podczas wspólnego posiłku. Jeśli nie jesteśmy aż tak zwariowani, możemy wybrać klasyczne podkładki w jednym kolorze albo imitujące drewno czy z ciekawą grafiką korespondującą dobrze z resztą wystroju. Osoby z poczuciem humoru mogą podawać jedzenie na podkładkach w kształcie liścia czy chmurki. Bardziej popularne są podkładki na stół okrągłe, klasyczne prostokątne, kwadratowe czy sześciokątne.

Jeżeli szukacie ciekawych propozycji, to koniecznie zajrzycie tutaj https://home-you.com/pl/salon/tekstylia-stolowe/podkladki.

Warto mieć więcej podkładek, tak, aby starczyło ich na różne uroczystości, gdy zjadą się goście, ale tak naprawdę wszystko zależy od rozmiarów naszego stołu. Jeśli jest dosyć mały, być może jednak lepszym rozwiązaniem będzie sam obrus podczas inwazji krewnych. Dlaczego? Ważne jest, aby mimo wszystko stół prezentował się elegancko, a jeśli nakładki będą nachodzić na siebie, oczom gości objawi się chaos i niechlujność. W przypadku spotkania raz na jakiś czas obrus (ani pralka) tak bardzo na tym nie ucierpi.