Plakaty na ścianę.

Plakaty powróciły do łask. Są ciekawą alternatywną dla obrazów i fototapet. Wiszą w naszych domach, zdobią ściany i dumnie dekorują naszą przestrzeń. Przedstawiają nasze hobby, fascynacje, zainteresowania, lub czasem nasze emocje. Mogą też być prezentacją naszych dokonań fotograficznych lub graficznych.

 

Czym jest plakat?

Plakat to po prostu wydrukowany na specjalnym papierze plakatowym obraz, zdjęcie lub grafika. Kiedyś plakaty zaliczano do bardzo popularnych narzędzi reklamowych. W czasach komunistycznych były one także wykorzystywane do szerzenia propagandy. Plakaty składają się głównie z elementów graficznych, które mogą być również ubarwione tekstem. Dobre plakaty są uznawane za pewną formę sztuki, choć czasami jest w niej dużo kiczu. Wśród wybitnych twórców plakatów z minionych epok wylicza się Alfonsa Muchę czy Stanisława Wyspiańskiego. Plakat zalicza się do grafiki użytkowej. Raz zaprojektowany przez artystę może być wielokrotnie kopiowany i powtarzany. Wśród plakatów wyróżniamy filmowe, muzyczne, teatralne, plakaty będące reprodukcjami obrazów i wiele innych.

plakat_1
źródło: artiglo.pl

 

Podobizna piosenkarza wisząca nad łóżkiem

Ci, którzy dorastali w latach 90. prawdopodobnie wiedzą o czym jest tu mowa. Współczesne plakaty nie mają nic wspólnego z kartkami wyrwanymi ze środka gazety z podobizną ulubionej piosenkarki czy aktora. Świetnie pamiętamy ściany naszych pokoi obklejone coraz to nowym plakatem. Dziś plakaty stanowią bardzo elegancki element wystroju naszych wnętrz. Coraz rzadziej wieszamy je przyklejając do ściany za pomocą taśmy. Współcześnie znacznie częściej oprawiamy je w eleganckie ramy. Niektórzy nadal chętnie powieszą na ścianie podobiznę ulubionego sportowca czy gwiazdy z młodości. Jednak obecnie to, co przedstawiają plakaty dopasowujemy nie tylko do naszych upodobań, ale i do wystroju wnętrza. Ponadto forma prezentacji jest dziś znacznie efektowniejsza niż przed laty.

plakat_2
źródło: artiglo.pl

 

Plakat zamiast fototapety?

Plakat jest niedrogim rozwiązaniem pozwalającym na ubarwienie przestrzeni naszego mieszkania. Małym kosztem możemy mieć coś naprawdę interesującego. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby po jakimś czasie wymieniać go na inny, chociażby wtedy, gdy nam się poprzedni znudzi. Nie ma już takiej możliwości w przypadku fototapety, która na naszej ścianie pozostaje znacznie dłużej. Plakat nie zajmuje całej ściany, a jego ekspozycja jest bardzo łatwa. Wystarczy zwykła antyrama i w kilka chwil może zawisnąć na naszej ścianie.

Do jakich wnętrz pasują plakaty?

Plakaty można w zasadzie powiesić wszędzie tam, gdzie nam się podoba. Na rynku znajdziemy rozmaite wzory, które nadają się do różnych pomieszczeń. W kuchni świetnie wyglądają plakaty ze świeżymi owocami lub warzywami. W salonie możemy zdecydować się na reprodukcję znanego obrazu lub na wizerunek słynnej osoby (np. Marlin Monroe). W pokoju dziecięcym powieśmy ulubionego bohatera z kreskówki, którą nasz malec ogląda. Do innych pomieszczeń też znajdziemy coś odpowiedniego. Bardzo modne są również plakaty przedstawiające piękne krajobrazy oraz przypominające afisze teatralne. Wiele firm oferuje możliwość przygotowania plakatu na zamówienie. Takie usługi dostępne są za pośrednictwem sklepu internetowego firmy Artiglo. Z plakatem możemy bezpiecznie eksperymentować, pod uwagę biorąc jedynie to, żeby wybrany wzór stanowił dopełnienie wnętrza i podkreślał jego charakter.