Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Poznajcie 5 najlepszych life hacków, które wykorzystacie aranżując mieszkanie.

Nie zawsze dysponujemy dużym metrażem w mieszkaniu, czasem na przeszkodzie stoją nam skosy czy też niski sufit. Jednak wszystkie przeciwności można pokonać wybierając odpowiednie meble i dodatki, czy stosując triki powiększające optycznie wnętrze. Dziś przedstawimy Wam 5 najlepszych life hacków, które wykorzystacie aranżując mieszkanie.

Rozmieszczenie oświetlenia ma znaczenie

Często pomieszczenia wydają nam się mniejsze, ze względu na to, że nie są odpowiednio lub wystarczająco doświetlone. Warto zatem, chcąc poszerzyć optycznie wnętrze, wybrać kinkiety na ściany, których światło skierowane jest na przeciwległą ścianę. Za pomocą światła można również sprawić, że wnętrze będzie się wydawało wyższe, jeśli oprawy przysufitowe będą skierowane w dół obniżysz je optycznie, a odwrotny efekt uzyskasz, gdy światło żarówki będzie skierowane do góry. Nad schodami w mieszkaniu dwupoziomowym czy domu nie warto wieszać lampy sufitowej, nawet plafonu, lepiej sprawdzą się oprawy przyschodowe montowane przy poszczególnych stopniach. Wtedy nawet nocą całe schody będą dobrze oświetlone, a Ty, wstając po wodę i idąc do kuchni na dole, nie obudzisz współdomowników „nagłą jasnością”.

Wybierz pojemne meblościanki z montażem wiszącym i zaoszczędź miejsce

Nasz kolejny life hack dotyczy wyboru meblościanek. Nie warto na siłę upychać modułów stojących do małego salonu. Jeśli do dyspozycji masz jedną czy dwie ścianki, gdzie nie znajduje się zestaw wypoczynkowy, to wybierz meble wiszące. Znajdziesz zarówno komody, szafki, jak i witryny kredensy, czy szafki RTV z takim montażem. Jednocześnie będziesz mieć do dyspozycji pojemne meblościanki. Aby zachować minimalistyczny design wybierz modele bezuchwytowe otwierane dzięki frezowaniom bądź też systemie push to open. Możesz zdecydować się na modele na wysoki połysk, które odbijają wnętrze i zestawić je z matowymi meblami. Takie połączenie prezentuje się bardzo elegancko. Dobrze jeśli meble posiadają system cichego domykania. Dzięki temu zapomnisz o trzaskających półkach i szufladach.

Przesuwna szafa jest idealnym rozwiązaniem do wnęki czy wąskiego i długiego pokoju

Jeśli Twój przedpokój jest bardzo wąski, a chcesz wybrać do niego szafę na ubrania albo ten sam mebel planujesz wstawić do wąskiego pokoju, to wybierz szafę przesuwną. Dzięki temu zachowasz ergonomię, gdyż będzie odpowiednia ilość przestrzeni użytkowej i bez problemu otworzysz szafę, nawet jeśli kilkanaście centymetrów za tobą znajduje się ściana. Taka szafa daje wiele możliwości, bo możesz wybrać model, który samodzielnie zaaranżujesz w środku, to znaczy wybierzesz czy mają być w niej tylko drążki, tylko półki, czy może i drążki i półki. Zaplanujesz również ich rozstaw, a także głębokość. To coś jak szafa na wymiar, ale w bardziej przystępnej cenie, często przynajmniej kilkaset złotych niższej. Do dyspozycji masz kilka długości szaf, a także kilka konfiguracji wewnątrz. Często szafę przesuwną można doposażyć również w dodatkowe oświetlenie, co jest świetnym rozwiązaniem, gdy wybierasz się często wcześnie rano, podczas gdy domownicy jeszcze śpią. Nie musisz włączać światła w sypialni czy też przedpokoju, by wyciągnąć rzeczy.

Postaw na meble białe i meble na nóżkach, a także przeszklenia, by dodać wnętrzu przestronności

Nasza kolejna rada jest dość prosta, bo za pewne wiesz, że dzięki odpowiedniej kolorystyce możesz optycznie powiększyć wnętrze. Zatem do małych pomieszczeń zawsze wybieraj meble białe lub z dominacją tej barwy. Nie muszą być koniecznie z lustrzaną powierzchnią, ale warto by przynajmniej miały lustrzany dekor. Wszelkie przeszklenia także dodają wnętrzom przestronności, zarówno fronty, jak i duże lustra.

Wybierz meble modułowe, dzięki którym zaoszczędzisz miejsce

W pokoju dziecka czy dzieci warto wykorzystać rozwiązanie, które oszczędza przestrzeń. Sprawdzi się ono również w pokoju nastolatka, a mowa o wykorzystaniu mebli modułowych. Regał przytwierdzony do ściany, który w nocy zamienia się w łóżko. Albo łóżko połączone z szafą czy biurkiem, to tylko niektóre ciekawe propozycje. W kuchni możesz zamontować ruchomy blat, który z jednej strony wyposażony będzie w tablicę magnetyczną, na której możesz zapisywać różne rzeczy, a po rozłożeniu staje się funkcjonalnym miejscem do spożywania i przygotowywania posiłków.

Na koniec: pamiętaj, że kwiaty eliminują szkodliwe jony dodatnie. Nie brakuje ich w żadnym mieszkaniu, bo emitują je zarówno zanieczyszczenia, bakterie, wirusy, jak i sprzęty elektroniczne. Zatem warto jako elementy dekoracyjne wstawiać do wnętrza żywe zielone rośliny, które będą pochłaniać szkodliwe jony.

Przeczytaj też