Na grzyby! Do własnego ogrodu!

Spacerowanie po kolorowym lesie, wdychanie cudownego zapachu drzew i grzybni to zdecydowanie jeden z najbardziej przyjemnych aspektów jesieni. Dodatkową korzyść takiej wycieczki stanowi pamiątka w postaci koszyka pełnego maślaków, prawdziwków i kani. Tę niezwykłą atmosferę jesiennego grzybobrania możesz odtworzyć… we własnym ogrodzie.


 

Grzyby w ogrodzie? Zadbaj o odpowiednie warunki

Chociaż jest to możliwe, nie ma co ukrywać, że wyhodowanie grzybów leśnych w normalnych warunkach panujących w ogrodzie nie należy do najłatwiejszych. Specyficzny, leśny mikroklimat bardzo trudno odtworzyć w innych okolicznościach. Żeby grzybnia mogła się rozwijać, przestrzeń powinna być zadrzewiona – pożądane są zwłaszcza sosny, buki i brzozy, gdyż grzyby leśne to z nimi najczęściej żyją w symbiozie. Jednak nie tylko obecność drzew okazuje się w tym wypadku decydująca. Grzyby wymagają odpowiedniej gleby – lekkiej i przepuszczalnej. Co równie ważne, teren pod uprawę powinien być nieco wilgotny i bogaty w składniki odżywcze. Jeżeli Twój ogród spełnia wszystkie warunki, możesz przystąpić do działania. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – wytworzenie odpowiedniej atmosfery może trwać nawet… kilka lat. Na wybranym miejscu pod uprawę nie używaj żadnych nawozów ani oprysków, nie usuwaj również opadłych liści ani starej trawy. Dzięki temu wkrótce wytworzy się w glebie odpowiedni poziom próchnicy, a Ty będziesz mógł zacząć wymarzoną uprawę.

Jak rozpocząć uprawę

Na zasianie leśnych przysmaków w ogrodzie są dwa podstawowe sposoby. Jednym z nich jest wyrzucenie nienadających się do jedzenia, zebranych w lesie grzybów na wcześniej przygotowane pod uprawę miejsce. Istnieje szansa, że grzybnia powoli rozwinie się w glebie i zacznie wydawać owocniki. Masz też inne opcje. Możesz na przykład rozprowadzić w ogrodzie odpowiednią szczepionkę mikoryzowaną, którą wylewa się w niewielkiej odległości od korzeni drzew i przysypuje ziemią. To rozwiązanie cechuje się dużo większą skutecznością. Grzybnia może rozwijać się w glebie przez wiele lat i dopiero po upływie tego czasu wydać pierwsze owocniki. Dobrą alternatywą, która nie wymaga tak wielu zabiegów, jest rozpoczęcie w ogrodzie uprawy… pieczarki. Grzyb ten nie potrzebuje specyficznych warunków – wystarczy, że wylejesz w kilku miejscach na trawniku odpowiednią mieszankę. Na rynku dostępne są również specjalne podłoża w kilkukilogramowych kartonach, w których została zaszczepiona grzybnia pieczarki białej lub brązowej, co dodatkowo ułatwia założenie uprawy. Wystarczy, że rozmieścisz je w odpowiednich miejscach w ogrodzie, a niedługo potem będziesz mógł wybrać się na prywatne grzybobranie! W przydomowym ogrodzie możesz również zaprowadzić uprawę kani i pierścieniaka borowikowatego. Grzyby te co prawda także wymagają specyficznego mikroklimatu, ale ich uprawa jest prostsza – polega na wysianiu specjalnego podłoża, w którym znajduje się rozwinięta grzybnia.

A może na pniaku?

W naszym klimacie bardzo często można spotkać dzikie grzyby, które pojawiają się na pniach drzew – są to przede wszystkim opieńka i boczniak ostrygowaty. Chociaż w lesie najczęściej się je omija, są bardzo smaczne i bogate w substancje odżywcze. Również te gatunki możesz hodować we własnym ogrodzie. Rozpoczęcie uprawy na żyjącym drzewie nie jest najlepszym pomysłem – grzyby te są groźnymi pasożytami i w krótkim czasie mogą uśmiercić swojego gospodarza. Do tego celu możesz jednak z powodzeniem wykorzystać pniaki pozostałe po ścięciu: dębu, buka, orzecha włoskiego, klonu, topoli, wierzby czy jabłoni. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że nie musisz aranżować specjalnego mikroklimatu, a rozprowadzenie grzybni jest bardzo proste. Wystarczy, że w otwory w pniakach włożysz zaszczepione odpowiedną grzybnią kołeczki. W taki sposób możesz uprawiać boczniaka ostrygowatego, boczniaka lejkowatego, a nawet japońskie grzyby shitake.

Założenie kolonii szarozielonych lub jasnobrązowych kapeluszy na ściętym pniu stanowi niezwykłą ozdobę otoczenia, a Ty możesz się cieszyć oryginalnym smakiem grzybów wyhodowanych we własnym ogrodzie. Jeśli poszukujesz ciekawych inspiracji i praktycznych poradników o urządzaniu i pielęgnacji ogrodu koniecznie zajrzyj TUTAJ.