Biuro architektoniczne vs gotowy projekt domu.

Rysunki techniczne budynku

W ramach dzisiejszego artykułu pragniemy znaleźć odpowiedź na pytanie o to, które z rozwiązań jest dla konsumenta bardziej korzystne – skorzystanie z usług jakie oferuje biuro architektoniczne i zlecenie jego przedstawicielom wykonania od podstaw projektu budynku mieszkalnego, czy też nabycie jego gotowego odpowiednika, który mimo, że jest bardziej szablonowy to i kosztuje zauważalnie mniej.

 

Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym budżetem i chcemy, aby nasze wymarzone cztery ściany wyglądały dokładnie tak jak tego zapragniemy, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie podjęcie współpracy z biurem. Zlecając projekt będziemy bowiem mieli wgląd w każdy etap jego realizacji, będziemy mogli na bieżąco wprowadzać w nim poprawki, proponować usprawnienia oraz usuwać elementy, które naszym zdaniem są całkowicie zbędne. Uzyskamy także możliwość stałego pozostawania w kontakcie z architektami oraz konsultowania z nimi form architektonicznych, wprowadzenia ewentualnych komponentów dekoracyjnych zwiększających walory estetyczne całości budowli, czy też wprowadzenie rozwiązań innowacyjnych, nietestowanych jeszcze na rodzimym rynku. Możemy w ten sposób od początku do końca uczestniczyć w tworzeniu domu naszych marzeń, który zostanie przygotowany z uwzględnieniem wszystkich przedstawionych uwag i rekomendacji.

Po drugiej stronie barykady znajdują się natomiast gotowe projekty domów. Wielu osobom niezbyt przypadły one do gustu, bowiem mają w sobie o wiele mniej charakteru, jak również są w mniejszym stopniu podatne na personalizację. Jest to co prawda cena, którą przyjdzie nam zapłacić za znacznie tańszy projekt, jednakże nie uważamy, aby sytuacja kształtowała się tak dramatycznie jak niektórzy malkontenci starają się to przedstawić. Należy bowiem pamiętać, że omawiane projekty w dalszym ciągu opracowywane są przez specjalistów z uwzględnieniem wszelkich najlepszych praktyk obowiązujących w danym okresie na rynku budowlanym. Oznacza to, że otrzymamy produkt finalny, który może nie będzie znacznie odbiegał po wdrożeniu w życie od domu sąsiada, jednakże w dalszym ciągu obiekt taki będzie w pełni funkcjonalny, estetyczny, a także bezpieczny. Co więcej, decydując się na to rozwiązanie zapłacimy naprawdę niewiele, bowiem niektóre biura oferują gotowe projekty w cenach nieprzekraczających tysiąca złotych, co w przypadku ich odpowiedników spersonalizowanych byłoby kwotą o wiele zbyt niską, aby rozpocząć pracę nad zleceniem.

Jak to więc zwykle bywa – każde z rozwiązań ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Wszystko zależy od tego jak dużym budżetem dysponujemy, jakie są nasz oczekiwania odnośnie stopnia personalizacji projektu mieszkania, jak również jak szybko chcemy aby został on wykonany. Trudno w tym przypadku o jednoznaczne wytypowanie faworyta, bowiem osobom, którym nie przeszkadza brak własnego charakteru mieszkania łaskawszym okiem spojrzą na projekty gotowe, podczas gdy miłośnicy architektury pragnący, aby na ich działce stanęło istne dzieło sztuki podejmą współpracę z możliwie najlepszym biurem projektowym.