Jaki tynk dekoracyjny wybrać

Nowoczesne produkty wykończeniowe pozwalają na nadanie ścianom wewnątrz pomieszczeń modnego i nietypowego charakteru. Alternatywą dla chętnie wykorzystywanych farb są różnorodne tynki dekoracyjne. Jaki mamy wybór w tym zakresie i czym wyróżniają się poszczególne produkty tego typu?

Tynk dekoracyjny dla oryginalnego efektu

Tynki dekoracyjne to szeroka gama produktów, które łączy jedno – pozwalają na nadanie ścianom wyjątkowego wykończenia. Jego charakter zależeć będzie nie tylko od rodzaju zastosowanego produktu, ale także od techniki jego aplikacji.

Poszczególne materiały doskonale wkomponują się w nowoczesne bądź klasyczne wnętrza, stanowiąc interesujące urozmaicenie monochromatycznych przestrzeni. Choć można pokrywać nimi wszystkie ściany we wnętrzu, świetnie wypadną jako kontrastowy akcent dla powierzchni pomalowanych tradycyjną farbą. Możemy nadać im różne odcienie i stosować na różnego rodzaju podłożach.

Stiuk dla idealnie gładkiej powierzchni

Stiuk jest jednym z najpopularniejszych tynków dekoracyjnych, jakie można wykorzystać w domowym wnętrzu. Wykończona nim płaszczyzna jest perfekcyjnie gładka i z wyglądu przypomina prawdziwy marmur. Stiuk można swobodnie zabarwić na dowolny kolor, by nadać mu pożądany charakter, a jego powierzchnia nadaje się także do pokrycia dodatkowym produktem, np. woskiem, który nada mu efekt lustra i uczyni bardziej odpornym na zmywanie.

Stiuk syntetyczny opracowany na bazie żywicy nie tylko perfekcyjnie imituje marmur, ale też jest wodoodporny, dlatego można z powodzeniem wykorzystać go także w kuchni czy łazience. Wykorzystanie tego typu produktu pozwala na uzyskanie niezwykle eleganckiego wykończenia ściany.

Płynna tapeta, czyli tynk japoński

Drugim chętnie stosowanym tynkiem dekoracyjnym jest tynk japoński, zwany także bawełnianym. Dzięki niemu uzyskamy na ścianie wyraźną strukturę, kontrastującą z gładkim wykończeniem. Taki produkt doskonale maskuje nierówności ściany, poprawia jej izolację cieplną oraz akustyczną, a dodatkowo jest odporny na ogień. Można nadać mu wiele fantazyjnych odcieni.

W przypadku dekoracyjnego tynku japońskiego cena może zależeć m.in. od tego, jak wyrazistą fakturę on posiada. Ponadto, tak jak w przypadku innych tynków dekoracyjnych, cena rośnie wraz z wielkością wykańczanej powierzchni. Pamiętajmy, że każdy z tynków wymaga również wcześniejszego zagruntowania podłoża, co wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego preparatu. W niektórych wypadkach, szczególnie gdy chodzi o stiuk, pracę powinni wykonać doświadczeni w jego nakładaniu fachowcy.

tynk dekoracyjny i parawan

Inne tynki dekoracyjne

Wśród innych tynków dekoracyjnych należy wymienić tynk zacierany, który nadaje podłożu delikatną strukturę. Tynk kamyczkowy, nazywany także mozaikowym, zawiera wypełniacz w postaci różnokolorowych kamyczków – doskonale nadaje się do kuchni i łazienek. Warto wymienić także tynki strukturalne, w którym wykonuje się wzory za pomocą różnych narzędzi, a także tynk ciągniony. Ten ostatnio posiada ziarnisty wypełniacz, który w trakcie zacierania żłobi w jego powierzchni efektowne wzory.

Wśród tynków dekoracyjnych znajdziemy także nowoczesny drobnoziarnisty tynk mineralny, za pomocą którego nadamy ścianie wygląd betonu. Wystarczy odpowiednio go nałożyć, by uzyskać charakterystyczne dla tego materiału przebarwienia.