Wiosenne porządki na balkonie – od czego zacząć?

wiosenne porządki na balkonie
fot. unsplash.com

Zimą balkon służy najwyżej jako “przedłużenie” lodówki. Dlatego wraz z końcem marca warto zadbać o to, by znów mógł pełnić swoją funkcję. To również dobry moment, żeby pomyśleć o nowej aranżacji balkonu. Zanim to jednak nastąpi czeka Cię czyszczenie, wynoszenie i wyrzucanie. Jednym słowem wszystko, co składa się na wiosenne porządki na balkonie. Od czego zacząć? Co zrobić, żeby zaoszczędzić czas? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Zrób szybki przegląd

Niestety, okres zimowy sprzyja temu, żeby zagracić balkon. Tym bardziej jeśli w lodówce brakuje już miejsca, a na zewnątrz jest stosunkowo chłodno. Może się więc okazać, że znajdziesz tu niedojedzoną kiszoną kapustę, ogórki, które nie nadają się już do jedzenia albo puste słoiki. Innymi słowy, takie rzeczy, które wiosną nie powinny znajdować się na balkonie.

Posegreguj rzeczy

Jak uniknąć podwójnej roboty? Przeglądając rzeczy na balkonie, od razu je posegreguj.
Przykładowo, schowane w kącie słoiki czy ozdoby świąteczne możesz zanieść do piwnicy. Na pewno znajdą się też takie rzeczy, które powinny natychmiast wylądować w koszu. Od razu zdecyduj, co masz schować, a co wyrzucić. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a na balkonie od razu zrobi się więcej miejsca.

Odkurz podłogę odkurzaczem

Po okresie jesienno-zimowym na balkonie z pewnością będzie brudno. Miotła w tym przypadku może nie dać rady. Chyba, że chcesz zamieść śmieci na balkon sąsiadów z dołu. Może to jednak pogorszyć stosunki sąsiedzkie. Dlatego zachęcamy Cię jednak do użycia odkurzacza. Dzięki temu później czeka Cię mniej sprzątana.

Umyj balkon od góry do dołu

Jaka jest zasada skutecznego sprzątania? Myj poszczególne części balkonu od góry do do dołu. Wytrzyj doniczki, parapety, balustradę, a na sam koniec – podłogę. Może się okazać, że jeden raz to za mało, co pewnie zauważysz po ilości zmienianej wody.

Odśwież balkon na wiosnę

Kiedy już pozbyłeś się zbędnych rzeczy i na balkonie jest czysto. Pora na najprzyjemniejszą część pracy, czyli na aranżację balkonu na wiosnę. Możesz na przykład dokupić girlandy, lampiony, donicę z kratą lub tzw. pergolę, którą można przymocować do ściany balkonowej.

Wiosenne porządki na balkonie – podsumowanie

Tak to już jest, że po zimie czekają nas wiosenne porządki. Dzięki nim można cieszyć się ukwieconym balkonem w kolejnych miesiącach. Przełom marca i kwietnia to również dobry moment, żeby pomyśleć również o innych kwestiach, takich jak np. ubezpieczenie mieszkania.