Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady?

Mata grzewcza i system rurowy do ogrzewania podłogowego

Szukając innowacyjnych rozwiązań, bardzo często swoje kroki kierujemy do rozwiązań nowoczesnego, inteligentnego domu. Jednak sama innowacja i duża zmiana w danym budynku to nie tylko systemy, ale także rozwiązania. Jednym z nich jest ogrzewanie płaszczyznowe. Tylko, czy rzeczywiście nie ma ono wad?

 

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Sposób funkcjonowanie ogrzewania podłogowego jest dość prosty. Przede wszystkim będziemy tu mieć do czynienia ze specjalną matą grzewczą – przy wykorzystaniu energii elektrycznej – oraz sytemu rurowego, przy tradycyjnym rodzaju ogrzewania. Zarówno rury, jak i mata muszą być zatopione w posadzce, by móc je uruchamiać i ogrzewać podłogę. W tym wypadku jest to dość proste i skuteczne, a żywotność tego rozwiązania jest imponująca. Zatem w aspekcie kładzenia minusem może być dość wysoki koszt tego rodzaju rozwiązania. Do plusów można natomiast zaliczyć to, że taka inwestycja szybko się zwraca.

Ustawny pokój a ciepło

Wiele osób uważa, że ogrzewanie płaszczyznowe, zwłaszcza podłogowe może pozytywnie wpłynąć na ustawność pomieszczenia. To zdecydowanie prawda, gdyż ogrzewanie ma to do siebie, że źródła ciepła nie widać. Mamy więc do czynienia z wnętrzami bez wiszących grzejników, a to umożliwia niemalże dowolny układ w pomieszczeniu. Jest to niezwykle wygodne i niewątpliwie daje pewność, że każdy z pokoi i każdy z pomysłów na ustawienie będzie skuteczny. Co prawda, niektórzy podnoszą wątpliwości, że ciepło w niektórych miejscach może zniszczyć stojące na podłodze przedmioty, ale jest to niemożliwe – temperatura wody używanej do ogrzewania nigdy nie przekracza punktu wrzenia.

Zmiany, zmiany, zmiany

Ogrzewanie podłogowe jest niewątpliwie wygodne, ale jednak ma pewną wadę – trudno jest je zmienić. Zatopione w posadzce źródło ciepła sprawia, że wprowadzanie wszelkich nowych rozwiązań wiąże się z dużym nakładem finansowym. Jeśli na przykład komuś zamarzy się podłoga, której nie powinno się podgrzewać od dołu, niewątpliwie może mieć więcej pracy. Ale w większości przypadków nie potrzeba nic zmieniać – ogrzewanie podłogowe dla wielu mieszkań to strzał w dziesiątkę.