Hobbystyczny poszukiwacz dobrego designu oraz ciekawych rozwiązań wnętrzarskich.

Położenie płytek na podłodze wydaje się łatwiejszym zadaniem niż klejenie ich na ścianach, w końcu nie zsuną się ze ściany. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Wybór planowanego rodzaju okładziny podłogowej to dopiero połowa sukcesu. Kluczowe jest także odpowiednie przygotowanie podłoża przed położeniem materiałów wykończeniowych.

Pierwszym etapem układania płytek na podłodze jest gruntowanie, czyli przygotowanie podłoża do położenia na nim materiałów wykończeniowych, np. płytek ceramicznych. Wiele osób przed wykańczaniem podłóg zadaje sobie pytanie, – gruntować podłoże czy stosować materiały wykończeniowe bezpośrednio na podłogę?

Wbrew pozorom to bardzo istotny zabieg, który ma na celu wyrównać chłonność podłoża i wzmocnić je.  Przyczynia się to bezpośrednio do polepszenia parametrów kleju, przez co będzie on miał lepszą przyczepność. Ważną rolą tego typu podkładu jest także stworzenie przeciwwilgociowej bariery ochronnej przed nadmiernym wnikaniem wody w podłoże, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki, toalety i kuchnie. Gruntowanie powinno być dostosowane do rodzaju podłoża i materiału warstwy wykończeniowej.

Warto wykorzystać uniwersalny płyn gruntujący marki weber PG231. Można stosować go na różnego rodzaju podłoża wykonane z betonu, płyt cementowych, elementów podłogowych wykonanych z cegieł, bloczków, pustaków lub z bloczków wapienno-piaskowych. Produkt należy nanosić wałkiem lub pędzlem. Zalecane jest dwukrotne zastosowanie. Po wyschnięciu (2 godz.) można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

Decyzja o zastosowaniu produktu gruntującego powinna iść w parze z zastosowaniem konkretnych produktów systemowych tego samego producenta. Dzięki temu wszystkie zastosowane materiały tworzą całokształt, który gwarantuje, że produkty wchodzące w skład systemu do siebie pasują i nie zajdzie pomiędzy nimi niepożądana reakcja chemiczna. Na gruntowaniu nie warto oszczędzać, szczególnie, że to najtańsza czynność w całym procesie przygotowywania podłoża do położenia kolejnych warstw wykończeniowych.

reklama magazyn lifestyleowy

Do układania płytek podłogowych przyda się odpowiednia zaprawa klejowa do płytek. Polecana jest zaprawa niepyląca weber ZP414. Wyprodukowana w niepylącej technologii zaprawa podczas przesypywania i mieszania szczególnie polecana jest do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych.

Świetnie sprawdzi się na podłodze klej do płytek weberfix EASY. Uelastyczniony klej cementowy ma bardzo szerokie zastosowanie, może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Do nakładania zaprawy klejowej należy dobrać narzędzie dostosowane do wymiaru układanych płytek. Zaprawy klejowe, po rozmieszaniu z wodą równomiernie rozprowadza się na całej powierzchni używając do tego pacy zębatej i układając płytki. Płytki należy układać zaczynając od środka pomieszczenia na zewnątrz, dbając o zachowanie równych odstępów i zachowanie optycznie równej szerokości spoiny.

Płytki należy przyklejać przyciskając mocno do warstwy zaprawy i jednocześnie lekko przesuwając. Prawidłowo położone płytki podłogowe powinny być całkowicie pokryte klejem. Po upływie około 24 godzin można zaspoinować fugą okładzinę ceramiczną.

Zapisz

Zapisz