Do kominka zamiast drewna zastosuj pellet — bądź nowoczesny!

Pellety to podsuszone trociny sprasowane do postaci małych granulek o średnicy 6 mm, które nie zawierają żadnych chemicznych dodatków. Ich produkcja jest jedną z metod efektywnego zagospodarowania odpadów powstających w różnych branżach przemysłu drzewnego – są zatem w stu procentach ekologiczne.

 

Zalety pelletu

Pellet jest wykorzystywany jako paliwo do kotłów centralnego ogrzewania, natomiast surowcem do jego produkcji może być właściwie każdy roślina, chociaż najczęściej wykorzystuje się trociny drzewne, wiórki i ścinki. Produkcja pelletu na masową skalę rozpoczęła się w latach 80 w Ameryce Północnej i Skandynawii – tam też wykorzystuje się największe ilości ekologicznego paliwa. Użytkownicy kotłów na pellet docenią jego niską cenę – porównywalną z ceną węgla – oraz wysoką wydajność. Co więcej, obsługa kotłów nie jest wymagająca i zakładając, że zbiornik ma pojemność ok. 250 litrów, paliwo gwarantuje bezobsługowość urządzenia grzewczego przez blisko tydzień. Obsługa kotłów na koks, węgiel czy brykiet jest bardziej czasochłonna i wymaga ponadto codziennej pracy fizycznej.
Granulat, pakowany w małe i praktyczne worki, jest łatwy w dozowaniu. Użytkownik ma poza tym pewność, że otrzymuje produkt w stu procentach ekologiczny, który – dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych – wydziela śladowe ilości gazów do atmosfery. Aby móc korzystać z ekologicznych udogodnień, należy jednak zakupić specjalny bezobsługowy kocioł na pellet z regulacją mocy urządzenia. Producenci oferują także urządzenia wielofunkcyjne, które spalają nie tylko pellet, ale także olej i gaz.

Pellet w liczbach

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy pellet jest rozwiązaniem dla nas, rzućmy okiem na podstawowe dane liczbowe:
• 2 kg pelletu zastępuje 1 litr oleju opałowego,
• 1,5 t pelletu zastępuje 1 tonę węgla,
• 1 m3 drewna litego równa się 2,5 m3 zrębków, co daje 0,5 t pelletu,
• po spaleniu 1000 kg paliwa zostanie jedynie 10-20 kg popiołu,
• przechodząc na pellet, zmniejszamy emisję dwutlenku węgla o 2,5 kg na każdym zaoszczędzonym w ten sposób litrze oleju opałowego,
• aby ogrzać dom jednorodzinny, potrzebujemy średnio 5 ton pelletu rocznie.

Dysponując dokładnymi danymi liczbowymi, możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, który materiał opałowy jest wydajniejszy i bardziej ekologiczny – podpowiedzi w tej kwestii możemy poszukać na przykład na stronie producenta kotłów C.O., www.kolton.pl.