Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Jakie wyciskarki do owoców i warzyw wybrać?

fot. materiały Partnera
Materiał partnera

W obecnych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na zdrowy styl życia. Jednym z ważnych elementów dbania o zdrowie jest odpowiednia dieta, zawierająca dużą ilość warzyw i owoców. Produkty można jeść w formie nieprzetworzonej, a także przerabiać na soki czy musy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wyciskarki do owoców i warzyw, dzięki której można wydobyć z produktów wszystko to, co najlepsze. Jakie modele wyciskarek dostępne są na rynku? Na co zwracać uwagę, wybierając urządzenie?

Wyciskarka wolnoobrotowa – wielofunkcyjne urządzenie

Dostępne na rynku wyciskarki wolnoobrotowe są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji różnego typu soków. Dzięki nim z warzyw i owoców można wydobyć najcenniejsze składniki, dostarczyć do organizmu potrzebne witaminy i minerały. W wyciskarkach można przyrządzać nie tylko pyszne i zdrowe soki, ale także przeciery warzywne, musy i koktajle, bogate w składniki odżywcze. Urządzenie pozwala na przygotowanie masy do placków ziemniaczanych czy warzywnych, tofu, hummusu, masła orzechowego itp. Z jego pomocą można przygotować także lody, sorbety i inne zdrowe zamienniki popularnych deserów. To idealne urządzenie dla wegetarian oraz osób, które chcą włączyć do swojej diety więcej warzyw i owoców.

Wyciskarka pozioma i pionowa – różnice

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych, różniące się ułożeniem przekładni ślimakowej. Ślimak w trakcie pracy kręci się i  pozwala na dokładne odciskanie soku od miąższu owoców i warzyw. Można wyróżnić wyciskarki poziome, z jednym, lub dwoma ślimakami, a także wyciskarki pionowe, wyposażone w jednego ślimaka. Wyciskarka wolnoobrotowa pionowa zajmuje mniej miejsca, jest wygodniejsza w obsłudze, gdyż nie wymaga popychania produktów, na które działa siła grawitacji. Dzięki temu przygotowywanie soków zajmuje mniej czasu. W wyciskarkach poziomych warzywa i owoce trzeba popychać dołączonym do urządzenia elementem. Wyciskarka pozioma lepiej radzi sobie z twardymi produktami tj. marchew czy buraki. Zakup urządzenia warto dopasować to swoich potrzeb i tego, co najczęściej będzie przetwarzane.

Jaka wyciskarkę wolnoobrotową wybrać? 

Wybierając wyciskarkę do owoców i warzyw, należy zwrócić uwagę na jej parametry, dzięki którym przygotowywanie soków będzie szybkie i bezproblemowe. Co należy uwzględnić?

  • Moc wyciskarki – to bardzo ważny parametr, od którego zależy to, jak urządzenie poradzi sobie z twardymi produktami. Dla twardych warzyw i owoców sprawdzą się wyciskarki o mocy ponad 200W, dla ziół, warzyw liściastych i miękkich owoców o niższej mocy.
  • Prędkość obrotowa silnika – w urządzeniach o niskiej mocy obrotowej silnika wyciskanie soku zajmuje więcej czasów, ale pozwala wydobyć więcej cennych składników.
  • Wielkość otworu wsadowego – od tego zależy, czy do wyciskarki będzie można wrzucać całe owoce, czy wcześniej trzeba będzie je rozdrobić.
  • Poziom hałasu – dobra wyciskarka wolnoobrotowa powinna być cicha, polecane są urządzenia, których poziom hałasu nie przekracza 55 decybeli. Dzięki temu urządzenie nie będzie generowało zbędnego hałasu.
  • Jakość urządzenia – warto kupić urządzenie wysokiej jakości, wykonane z trwałych materiałów tj. plastik ABS lub stal nierdzewna, które będzie trwałe i odporne na uszkodzenia. Osoby, które nie wiedzą, co wybrać, powinny sprawdzić ranking wyciskarki. Można tam znaleźć najlepsze urządzenia, które cieszą się uznaniem konsumentów.
  • Marka – warto wybierać wyciskarki znanych i sprawdzonych marek, które od lat cieszą się uznaniem na rynku. Do najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych należy urządzenia  producentów jak: Teesa, Eaven, Tefal, Philips, Zelmer, Beko, Kenwood, Bosch czy Amica.
  • Dodatkowe funkcje – aby w pełni cieszyć się z urządzenia, warto sprawdzić, czy posiada dodatkowe funkcje. Na wygodę używania wyciskarek wpływa możliwość mycia w zmywarce, system czyszczenia wstępnego czy blokada kapania. Pracę ułatwia również dodatkowe akcesoria tj. sitka, szczoteczki do czyszczenia, popychacz.

Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Dzięki niej można wzbogacić swoją kuchnię i urozmaicić codzienną dietę. Warto regularnie sprawdzać ranking wyciskarek wolnoobrotowych, który pozwoli poznać opinie innych użytkowników. Duży wybór urządzeń, dostępnych na rynku sprawia, że każdy może znaleźć wyciskarkę, idealną do swoich potrzeb i preferencji. 

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj też