Mały salon – wielka przestrzeń?

szara sofa dwuosobowa na tle okna
fot. pixabay.com

Samo wykończenie mieszkania to niesamowite wyzwanie dla właściciela posiadłości. Dodatkowym utrudnieniem może być mały metraż. Wtedy trzeba zastosować parę trików, dzięki którym nie tylko optycznie powiększymy mały salon, ale rzeczywiście zostawimy sporo wolnej przestrzeni. Wtedy użytkowanie salonu i ta przestrzeń będzie na tyle wygodna, że będziemy się w niej czuli znakomicie. Oczywiście pamiętajmy, że każdy tego typu remont rozpocznijmy od wstępnego szkicu i konsultacji z domownikami, by już na wstępie poznać oczekiwania. Jeśli nie chcemy sami go wykonać, to można zwrócić się do pracowni architektów wnętrz, którzy od podstaw zaprojektują wnętrze lub po prostu doradzą w najbardziej pilnych kwestiach.

 

Meble do salonu

Wykończenie salonu o małym metrażu to o tyle ciężką sprawa, że trzeba się przygotować na parę wyrzeczeń. W niewielkich przestrzeniach toporne, duże i zdobione meble po prostu się nie sprawdzą, Najlepiej dobrać proste, modernistyczne bryły – niezależnie czy będą fotele czy sofy. Ascetyzm, metalowe dodatki i jasne kolory – tym powinny charakteryzować się meble, których szukamy do nowoczesnego salonu. Kanapa powinna być też w miarę możliwości dopasowana rozmiarowo do liczby domowników. Przecież w małym salonie nikt nie potrzebuje ogromnego narożnika, kiedy do dyspozycji ma się tylko 15 metrów kwadratowych. Co więcej, warto się także zastanowić, czy oprócz sofy potrzebujemy dodatkowych foteli, dużych stolików czy nie wiadomo jak dużej przestrzeni multimedialnej. Wszystko zajmuje sporo miejsca i bardzo łatwo przesadzić. Postawmy na minimalizm, a będziemy się w takim pomieszczeniu czuć dużo lepiej.

fot: pixabay.com

Kolorystyka ścian

Jest to jeden z najpopularniejszych trików, jeśli chodzi o właściwie każde wnętrze – od łazienek aż po sypialnie. Kolorystyka to podstawa – jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie, co także wpływa na jego lepsze doświetlenie. Ściany powinny być utrzymane w odcieniach szarości, oczywiście biały kolor będzie także się sprawdzi. W stosunkowo niskich mieszkaniach doradza się pomalować ściany ciemniejszym kolorem niż sufit, zostawiając cienki pasek. Równie ważne jest oświetlenie. Lampy muszą być równomiernie rozmieszczone, co gwarantuje doświetlenie całości. Dobrym ruchem może być zamontowanie sporej ilości błyszczących elementów – zwłaszcza lustro umieszczone na jednej ze ścian da efekt większej przestrzeni.

fot. Pixabay.com

Rośliny i dodatki

Podobnie jak stonowana kolorystyka i oświetlenie działają rośliny! Jeśli ustawi się je przy ścianach, to z miejsca wydaje się, że pokój jest dużo większy. Najbardziej widoczne to będzie, gdy ustawimy je w narożnikach pomieszczenia. Co więcej, zyskujemy też lepszą jakość powietrza w domu za sprawą oczyszczania go przez zielonych przyjaciół. Jeśli chodzi o inne zdobienia i dodatki, to powinniśmy raczej wstrzymać się z nadmiernych dekorowaniem salonu. Im więcej powieszonych obrazów i innych ozdób wolnostojących, tym mniejszy zdaje się być pokój. Jeśli chcemy już koniecznie mieć sporo pamiątek i ozdób gdzieś na widoku, to można je umieścić w przeszklonej komodzie czy szafie narożnej, która świetnie sprawdza się jako opcja użycia przestrzeni w jednym z kątów.