Fotel EL 100 – druga ikona Sitag.

fotel_el100_sitag_2

Błyszczący rdzeń z aluminium nawiązuje do epoki ojców pary i elektryczności. Przywołuje świat fordyzmu i mówi – między Dłonią i Głową jest Serce dzięki któremu można rzucić wyzwanie grawitacji. Fotel EL 100 marki SITAG narodził się z tego marzenia i krzepi – w górę serca, a grafika Andrzeja Dobosza oddaje ducha epoki industrialnej. Zobaczcie drugą odsłonę projektu „Ikony SITAG”

 

W słynnym filmie „Metropolis” Fritza Langa ubodzy robotnicy czyli Dłonie pracują na rzecz bogaczy, czyli Umysłu, a nad światem unosi się dwuznaczna poświata ekonomicznego rozdarcia. Podzieleni ludzie znajdują kogoś, kto przyniósłby harmonię. Niestety, wszystko okazuje się iluzją. Tragiczna historia rozgrywa się na tle epoki przemysłowej, pary i elektryczności. W świecie, który błyszczy metalem, zasnuwa się parą, mruga sztucznym okiem kamery, dyszy morderczym trudem w fosforyzującej, elektrycznej poświacie. Wszystko tu jest podporządkowane pracy na rzecz nowej Atlantydy budowanej dzięki technice. To ona może sprawić, że kiedyś utracony raj ziści się na nowo, dzięki połączeniu Dłoni, Umysłu i Serca.

 

fotel_el100_sitag_4

 

Projekt fotela EL 100 marki SITAG nawiązuje do tej przemysłowej estetyki swoim wertykalnym nośnikiem oparcia wykonanego z lanego aluminium. Błyszczący metal wyrywa do góry niczym ściany Muzeum Guggenheima Franka Gehrego. Mierzy ku niebu, jak maszyny pierwszych aeronautów. Wertykalny pęd jest nakręcony marzeniem o pokonaniu grawitacji, oddaje charakter ducha butnego i wojowniczego, który ambitnie się pnie ku górze. To kosztuje wysiłek, mozół, trud pracy.

 

Grafika EL 100: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

fotel el100 sitag 1
Grafika Andrzeja Dobosza oddaje industrialny nastrój przez zestawienie biomorficznej formy nośnika produktu z symbolami epoki industrialnej – żarówką, machiną latającą, pryzmatem i tubą gramofonu. Precyzję i finezję przemysłowego wytworu oddaje optyczny przyrząd skonfrontowany z kobiecą sylwetką – symbolem delikatności i finezji.

 

Fotel EL 100 marki SITAG

fotel_el100_sitag_3
Projekt tego fotela wykorzystuje język materiałów epoki pary i elektryczności. Nośnik oparcia i krzyżak to biomorficzna, odlana formy wykonane z polerowanego aluminium. Miękka forma siedziska z tworzywa z zaokrągloną na przedniej krawędzi tapicerowaną poduszką zmniejsza ucisk na mięśnie ud i zapobiegania drętwieniu kończyn dolnych podczas wielogodzinnego siedzenia. Oparcie zarówno w wersji tapicerowanej jak i siatkowej poprzez regulację wysokości na aluminiowym tragarzu pozwala na łatwe dopasowanie do kręgosłupa osoby siedzącej. Niezawodne siłowniki gazowe regulują wysokość siedziska i zapewniają jego sprężystość w najniższym położeniu. Komfort siedzenia podnosi również zintegrowany z siedziskiem mechanizm umożliwiający regulację głębokości siedziska oraz automatyczną regulację siły nacisku na oparcie w zależności od wagi użytkownika. Aluminiowa konstrukcja gwarantuje nieporównywalną trwałość i wytrzymałość fotela.

Więcej informacji o projekcie „Ikony Sitag” oraz o pierwszej ikonie znajdziecie we wcześniejszym artykule Reality – pierwsze ikona Sitag.