Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Fototapety na wymiar – sprawdź jak dobrać wielkość i motyw dekoracji ściennej.

Tapety oraz fototapety na wymiar z roku na rok zyskują na popularności. Dobrze dobrane sprawdzają się w praktycznie każdym pomieszczeniu: w kuchni, salonie, przedpokoju, sypialni, a nawet w łazience. Jeśli również Tobie chodzi po głowie pomysł odświeżenia wnętrz za pomocą nowoczesnej tapety na wymiar, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak dopasować rozmiar oraz styl dekoracji do swoich wnętrz.


Fototapeta a typ pomieszczenia

 

Każda tapeta na wymiar powinna być dopasowana do wnętrza nie tylko pod względem motywu, ale też jakości. Szczególnie do wnętrz o podwyższonej wilgotności powietrza i narażonych na zabrudzenia jak łazienka trzeba dobierać produkty trwałe, takie jak tapety winylowe, które można przetrzeć w razie zabrudzenia.

Sypialnia to przede wszystkim miejsce odpoczynku i regeneracji sił, dlatego strzałem w dziesiątkę będzie motyw przedstawiający naturę np. las czy niebo. Aranżacji wnętrza mogą również dopełnić subtelne abstrakcje czy refleksyjne napisy. W sypialni podobnie jak w salonie sprawdzą się ponadto motywy imitujące kamień, cegłę czy inne materiały wykończeniowe. Dużym atutem takich dekoracji jest fakt, że możemy je zamontować samodzielnie, bez specjalistycznych narzędzi.

W salonie sprawdzi się niemal wszystko. Oczywiście trzeba dopasować rozmiar dekoracji oraz jej styl do aranżacji wnętrza, ale jest to zdecydowanie pomieszczenie, które daje nam największe pole do popisu. Ciekawym rozwiązaniem są fototapety na wymiar przedstawiające światowe metropolie, które wprowadzają wielkomiejski klimat.

W przedpokoju, kuchni i łazience nie przesadzajmy z ilością kolorów, nagromadzeniem szczegółów oraz kolorystyką. Zadbajmy o to, by fototapeta na wymiar nie przytłoczyła wnętrza i była odpowiednio dopasowana do ilości miejsca, które mamy do zagospodarowania na ścianie.

Za to można popuścić wodze fantazji w pokoju dziecięcym. Dobrym rozwiązaniem będzie zaangażowanie dziecka w proces wyboru tapety na wymiar. Ulubiony bohater kreskówki, zwierzęta czy może instrumenty muzyczne – motyw zależy oczywiście od zainteresowań dziecka i jego wieku.

jak dopasować fototapetę do funkcji wnętrza, infografika

 

Tapeta na wymiar w 5 odsłonach

Aby tapeta dobrze eksponowała inne dodatki we wnętrzu, powinna być dobrze dopasowana do stylu aranżacji. Ogromną popularnością cieszy się styl skandynawski wyróżniający się prostotą, nowoczesnością oraz skłonnością ku przedstawieniom natury. Ściany pomieszczenia w stylu skandynawskim warto ozdobić fototapetami na wymiar przedstawiającymi las, łąkę, liście, czy inne elementy przyrody. Dobrym wyborem będą też inspirujące cytaty lub geometryczne wzory, które wypędzą dekoracyjną nudę.

Wśród najchętniej wybieranych stylów aranżacji znajdują się także styl nowoczesny oraz loftowy, który zwykło się nazywać industrialnym. W przypadku pierwszego możliwości doboru motywu są praktycznie nieograniczone. Surowe, minimalistyczne wnętrza to dobre tło dla imponujących dekoracji ściennych, takich jak chociażby fototapety 3D. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wyraźnym akcentem pomieszczenia stały się fototapety na wymiar z motywem zwierzęcym czy abstrakcyjnym.

Charakterystyczna dla stylu loftowego jest natomiast cegła, dlatego w pomieszczeniu sprawdzi się tapeta na wymiar imitująca białą lub czerwoną cegłę. Inne propozycje to motywy miejskie czy nawet rury, co nawiązuje do samej genezy stylu: wywodzi się w końcu ze starych, opuszczonych fabryk.

Do tego zestawienia dodajmy jeszcze styl klasyczny, prowansalski oraz orientalny. W pierwszym z nich sprawdzą się motywy miejskie, np. przedstawiające starówkę romantycznych miast jak Paryż czy Rzym. Prowansja to przede wszystkim królestwo lawendy oraz pięknych widoków. W pomieszczeniu w stylu orientalnym sprawdzą się natomiast fototapety przedstawiające wschodnie miasta czy inne wyobrażenia dobrze oddające klimat Indii.

jak dopasować fototapetę do stylu wnetrza, infografika

Odpowiedni rozmiar a kąt patrzenia

Nawet jeśli wybierzemy odpowiedni motyw, to może się okazać, że nie osiągniemy wymarzonego efektu. Powód? Nasz kąt widzenia. Okazuje się, że oko ludzkie najlepiej widzi, gdy kąt nie przekracza 25°.

 

[alert type=white ]Kąt widzenia a ostrość obrazu:

– 1° – widzenie ostre,

– do 25° – doskonała ostrość,

– 25-60° – średnia ostrość,

– 60-120° – widzenie peryferyjne.[/alert]

jak dopasować fototapetę do rozmiaru wnętrza, infografika

Podsumowując: wraz ze zwiększeniem kąta patrzenia, zmniejsza się ostrość widzenia. Musimy się cofnąć, by ogarnąć wzrokiem całość kompozycji. I właśnie dlatego planując efektowną dekorację w formie fototapety na wymiar, trzeba zastanowić się, z jakiej odległości będzie ona oglądana. Gdy fototapeta zawiera dużo detali, to nawet jej podziwianie z bliskiej odległości będzie fascynujące. Kiedy jednak wybór padnie na fototapetę 3D, wtedy bliska odległość może znacząco wpłynąć na odbiór wizualny.

Aby się o tym przekonać, wystarczy wykonać rysunek pomieszczenia i zaznaczyć na nim dwa elementy: punkt obserwacji oraz rozmiar fototapety, a następnie połączyć je, by sprawdzić kąt patrzenia. Jak powinien wyglądać taki rysunek, przedstawia poniższa grafika.

jak obliczyć kąt obserwacji fototapety, infografika

Obliczenie kąta obserwacji:

→  Stań w punkcie obserwacji i zmierz odległość od rogu ściany do środka.
→  Oblicz iloraz h:a. Z tablicy wartości funkcji sinus odczytaj wartość kąta X (sinus – sinus alfa).
→  Oblicz kat Y, wykorzystując wzór Y= 180°- 2X.

Warto pamiętać o tym, że kąt powyżej 120° oznacza, że lepszym wyborem od fototapety na całą ścianę będzie ta zajmująca mniejszą część lub warto pomyśleć o innej dekoracji np. fotonaklejkach.

Piękne aranżacje, dzięki oryginalnym fototapetom

Tapety z motywem zwierząt, miast czy gór mogą stworzyć niesamowity klimat we wnętrzu. Podczas doboru kierujmy się przede wszystkim wielkością oraz stylem, w jakim zostało zaaranżowane wnętrze. Stawiając na oryginalne motywy, można wykreować przestrzeń, która będzie wyglądała jakby została przygotowana przez słynnego architekta. Moc wzorów dostępnych na stronie: https://dekoracje.foto4u.pl pozwoli dokonać wyboru według własnych preferencji i uzyskać wymarzony efekt!

Przeczytaj też