Wnętrzarski twardziel? – Beton we wnętrzach.

Beton kojarzony jest na ogół z chłodnymi i industrialnymi wnętrzami. Uważany jest niesłusznie jako surowy oraz wymagający składnik dekoracyjny. Czy beton czyli wnętrzarski twardziel może mieć cieplejsze oblicze?

Czy beton może być elementem ozdobnym we wnętrzach?

Oczywiście. Beton był obecny w historii budownictwa od wieków jako element pozwalający na wolność w kreowaniu przestrzeni, jednak teraz stał się także chętnie eksponowanym elementem dekoracyjnym we wnętrzach mieszkalnych i komercyjnych. Estetyka betonu jest szczera i pomimo surowości stwarza we wnętrzach niepowtarzalny klimat. Można wykorzystać do tego płyty w różnych formatach i kolorach. Oprócz klasycznych rozwiązań, można postawić na produkty flexi, który umożliwiają nam tworzenie na ścianach zupełnie nowych form- to propozycja dla prawdziwych indywidualistów. Kolejną realizacją pokazującą plastyczność betonu jest na przykład lampa (pisaliśmy o niej w artykule o lampie C002 – przyp. red.). Możliwości techniczne pozwoliły wygiąć na rogach prefabrykowane płyty, co stworzyło niezwykłą ścienną formę oświetlenia. Zachęcamy do wykorzystywania betonu architektonicznego we wnętrzach – dzięki temu aranżacje nabędą oryginalnego charakteru.

Bartek Gnatkowski, concreAte

beton_we_wnetrzach_1

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się tak wymagający materiał jak beton?

Beton to bardzo wdzięczny materiał o ciekawej, zaskakującej fakturze. Od jakiegoś czasu stał się bardzo modny we wnętrzach, ponieważ daje dużo możliwości aranżacyjnych, pasuje do wnętrz ciepłych, jak i zimnych w zależności od materiałów i kolorów, z jakim go zestawimy. Doskonale nadaje się również do pomieszczeń użyteczności publicznej. Jako przykład mogę podać tu jedną z moich ostatnich aranżacji – biuro nieruchomości, w którym zastosowałam beton i od razu ja, jak również inwestorzy dostrzegliśmy kolosalną różnicę – nagle wnętrze nabrało charakteru. Beton pasuje również doskonale do wnętrz nowoczesnych. Ciekawa, surowa faktura w połączeniu z gładką powierzchnią tworzy silny kontrast. Doskonale się sprawdza również w łazienkach. Przyzwyczajeni do tego, że w łazienkach zazwyczaj kładziemy glazurę, stosując beton w zestawieniu z dużym lustrem i meblami z lakierowanego na biało MDF-u stwarzamy nowy wymiar łazienki oraz efekt zaskoczenia. Również bardzo ciekawie prezentuje się na kominkach w salonie. W obecnej chwili możemy stosować go praktycznie wszędzie: zlewozmywaki, blaty kuchenne i łazienkowe, umywalki czy wanny (odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią).

Beata Albrecht, pracownia AJOT.

beton_we_wnetrzach_3
beton_we_wnetrzach_2

Słuchając ekspertów bez skrępowania możemy stwierdzić, że beton architektoniczny wszedł na salony. Łącząc w odpowiedni sposób jego surowość i prostotę z resztą wystroju na pewno ma on szansę zagościć na nich na dobre.

Zapi

Zapi