Psst! Słyszałaś o technice wolnego gotowania Slow Cooking? Kliknij TUTAJ!

Czy warto impregnować kostkę brukową?

Impregnacja kostki brukowej.
fot. freepik
Materiał partnera

Nawierzchnia z kostki brukowej jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli prace brukarskie zostały przeprowadzone poprawnie, podjazd czy chodnik z kostki mogą służyć właścicielom posesji nawet 30 lat. Aby do tego wyglądały one dobrze, warto zdecydować się na impregnację kostki brukowej.

Co daje impregnacja kostki brukowej?

Zaimpregnowana kostka brukowa jest odporna na plamy, np. z oleju silnikowego i soli drogowej. Impregnat do bruku ma również właściwości hydrofobowe. Tym samym kostka nim pokryta nie będzie wchłaniać wody, co znacznie przedłuży jej żywotność. To ważne szczególnie zimą, gdy pojawiają się długotrwałe mrozy. Nasiąknięta wodą kostka może wtedy zacząć pękać. To z kolei może spowodować odkształcenie się większej wybrukowanej powierzchni.

Poza tym impregnat zapewni ochronę kolorowi kostki brukowej. Na często używanych powierzchniach bruk w naturalny sposób ściera się i blaknie. Impregnacja kostki znacznie opóźni ten proces i zabezpieczy beton przed korozją.

Dodatkowo impregnacja blokuje wnikanie w głąb kostki rozpuszczonych w czasie deszczu zanieczyszczeń, eliminuje występowanie wykwitów, które z czasem pojawiają się na płytkach i bruku. Dodatkowo również ogranicza porastanie kostki przez mchy, których ręcznie usuwanie jest bardzo pracochłonne.

Wreszcie zaimpregnowana kostka wizualnie prezentuje się znacznie lepiej. Dzięki warstwie ochronnej cały czas wygląda jak świeżo położona i znacznie wolniej się starzeje.

Kiedy zdecydować się na zaimpregnowanie kostki brukowej?

Kostkę brukową można zaimpregnować od razu po położeniu. Wtedy efekt świeżości utrzyma się na niej najdłużej. Taką kostkę lepiej impregnować przed spoinowaniem. Na nowej kostce nie mogą jednak znajdować się wykwity, które są efektem dojrzewania betonu, bo impregnat je utrwali i nigdy nie znikną. Stary bruk przed położeniem impregnatu należy wyczyścić przy użyciu chemii do betonu. Zaimpregnowanie go to dobry sposób na odświeżenie koloru, który zyskuje na intensywności dzięki impregnacji.

W zależności od wybranego środka chemicznego bruk trzeba impregnować co około 4 lata. Wpływ na zużycie warstwy ochronnej mają takie czynniki jak: częstość użytkowania i warunki pogodowe.

Przed położeniem impregnatu bruk musi być całkowicie suchy. Zabieg warto przeprowadzać w dniu, w którym słońce nie świeci zbyt mocno. Trzeba również upewnić się, że przez kilka godzin nie spadnie deszcz. Impregnat można nakładać przy pomocy pędzla lub wałka w dwóch lub trzech warstwach. Po mokrej powierzchni nie wolno chodzić ani jeździć.

Czym zaimpregnować bruk?

Preparaty do impregnacji kostki dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze dają tzw. efekt mokrej kostki, drugie są bezbarwne. O odpowiednie środki chemiczne do impregnacji kostki brukowej najlepiej pytać bezpośrednio u producenta bruku. Pracownicy firmy Jadar, która oferuje produkty z betonu, doradzają w tym zakresie swoim klientom. Jadar dysponuje również własnymi środkami chemicznymi zabezpieczającymi beton.

Dobrej jakości impregnat musi mieć odpowiedni skład. Warto także sprawdzać, jaka jest wydajność produktu i jak szybko po jego położeniu można użytkować bruk.

Choć impregnacja nie jest jedynym sposobem na to, by wybrukowana powierzchnia dobrze wyglądała, jej efekty są najlepiej widoczne. Impregnacja kostki brukowej pozwala na dłużej zachować ją w czystości i ułatwia sprzątnięcie wybrukowanej powierzchni.

Ułożenie kostki do długi i kosztowny proces. Warto później zadbać o swój chodnik i podjazd, by wysiłek włożony w uporządkowanie posesji nie poszedł na marne.

Przeczytaj też